Güzel Cildin Sırrı Doğada Saklı

 

Biz kadınlar konu cildimiz olunca çok hassasızdır. Nasıl olmayalım? Fiziksel sağlığımızdan psikolojimize, bize ait ne varsa önce cildimize yansır. Pürüzsüz ve güzel bir cilde sahip olmanın yolu ise sağlıklı beslenmeden geçer. Beslenme şeklimiz ve alışkanlıklarımızı iyileştirdiğimiz ölçüde cildimiz de iyileşir ve güzelleşir. İşte cildimizi ve bizi güzel kılacak birkaç ipucu…

Su İçelim!

Sağlığın ilk koşılu sağlıklı bir kan dolaşımıdır. Kan, cildimizin beslenmesi için gereken tüm mikro besinleri taşırken oluşan tüm zararlı maddeleri de uzaklaştırır. Sağlıklı dolaşım için su tüketimi çok önemlidir. Su, hem cildi nemli tutarak kurumasını önler, hem de kan dolaşımını düzenleyerek cildin beslenmesini sağlar. Günde en az 1,5-2 litre su tüketerek beslenmenizi destekleyebilir, cildinize parlaklık ve güzellik katabilirsiniz.

Yakın Dostlarımız; Omega 3 ve Omega 6

Vücudumuz tarafından üretilmeyen Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, besinlerle almak zorunda olduğumuz yağ asitleridir. Hücre zarını ve kan damarlarını güçlendirme etkisiyle de bilinen bu yağ asitleri, cilt kırışıklıklarının önüne geçerek cildin daha esnek, pürüzsüz ve genç görünmesini sağlarken, aynı zamanda hücrelerin yenilenmesine ve cilt yaralarının çabuk iyileşmesine de yardım eder. Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinin bu etkilerinden yararlanmak için beslenmenize, balık çeşitlerini ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri dâhil edebilir; ara öğünlerinizi, ceviz, fındık ve badem gibi sert kabuklu yemişlerle zenginleştirebilirsiniz.

Olmazsa Olmazlarımız; Antioksidanlar!

Cildin, çevre kirliliği ve güneş ışınları gibi çevresel etkenlerden korunmasında etkili olan antioksidanlar, aynı zamanda hasar görmüş vücut dokularının iyileşmesine ve yenilenmesine de yardımcı olur.  İçinde bolca antioksidan bulunan kırmızı üzüm, nar, kızılcık, çilek, kiraz ve vişne gibi kırmızı renkli meyveleri ara öğünlerinizde tüketerek hem beslenmenizi çeşitlendirebilir, hem de cilt hücrelerinizi serbest radikallerin zararından koruyabilirsiniz.

Vitamini Unutmayalım!

Sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi olan vitaminler, cilt sağlığını da yakından etkiler. Örneğin; turunçgil meyveleri, kuşburnu, domates ve yeşilbiberin yanı sıra tüm taze sebze ve meyvelerde bulunan C vitamini, cilt elastikiyetini sağlayan dokuların yapımında görev alır. Tam tahıl taneleri ile fındık, ceviz, badem gibi sert kabuklu yemişlerde bolca bulunan E vitamini ise cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyarak cilt kuruluğunun ve kırışıklıklarının azalmasına yardımcı olur. Öğünlerinize vitamin yönünden zengin besin kaynaklarını ekleyerek sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz.

*Değerli bilgileri için Sağlıklı Yaşam Yöneticisi Diyetisyen Sibel Mumcu’ya teşekkür ederiz.