Yaşlanma Karşıtı Beslenme Nedir?

Enerji yüklü yazı bırakıp da yoğun ve soğuk geçen sonbahar günlerinde iyice yıpranan bedenimiz bir de şehir karmaşasındaki hava kirliliği ve düzensiz gelen güneş ışınlarıyla birleşince kırışık ve bizi huzursuz eden bir cilt ortaya çıkarıyor. Ancak bunu önlemek, kırışıklığı giderip daha dinç görünmek mümkün. Çözüm ise vitamin ve antioksidan yüklü besinler tüketmekte…

Cildinizi içeriden ve dışarıdan besleyin

Dışarıdan gelen tüm virüsleri, darbeleri ilk önce karşılayan, onlara engel olan cildimizin savunmasını güçlendirebilmek ve gücünü arttırabilmek için iyi beslenmesi şart. Düzensiz beslenmeye, vitamin ve antioksidan yönünden de eksik beslenme eklenince cildimiz zaman içinde sarkmaya, solgun görünmeye başlıyor.

Antioksidan yönünden güçlü besinler tüketin

Kötü beslenme, vücudumuzun öncü birliği olan cildimizde serbest radikal adı verilen maddelerin oluşmasına yol açmakta. Serbest radikaller diğer hücrelerle birleşerek cildin yapısına önemli zararlar verip sağlıksız görünmesine neden oluyor. Buna karşın antioksidan yönünden sağlıklı besinler tükettikçe ise cildimiz daha sağlıklı ve genç görünüyor.

Koyu renkli sebze ve meyve cildin dostu

Sebze ve meyveler antioksidan yönünden oldukça güçlüdür. Koyu renkli sebze ve meyvelerde daha fazla bulunan antioksidan özellikle; çilek, ıspanak, yaban mersini, kuru erik, pancar, brokoli, ahududu, böğürtlen, sarımsak, avokado, patlıcan, koyu yeşil yapraklı sebzeler, portakal ve kırımızı biberde bulunmaktadır.

Yaşlanma karşıtı beslenme için;

  • Vücudumuzun 4/3’ünün su olması aslında suyun ne kadar faydalı olduğunun göstergesi. Cildimizin de genç ve sağlıklı kalabilmesi için gerekli miktarda suyu tüketmeliyiz.
  • Yeşil yapraklı besinler bolca C vitamini içerdiği için cilde esneklik ve kolajenin sağlanmasında yardımcı olurlar. Bunun için her gün iki öğüne yeşil yapraklı sebze ekleyin.
  • Koyu renkli meyvelerde antioksidan fazla olduğundan her gün yeteri kadar tüketerek cildimizi kırışıklıklardan koruyabiliriz.
  • Badem, ceviz, fındık gibi yağlı besinler omega-3 ve çinko bakımından zengin oldukları için her gün 1 avuç kadar badem, ceviz, fındık gibi besinler tüketmek cildimize iyi gelecektir.
  • Günde en az 1 öğün sebze yemeği tüketilmeli.
  • Haftada 2 kez balık yenmeli.
  • Şeker ve şekerli gıdalardan hem genel vücud sağlığımız için hem de cilt sağlığımız için uzak durmalıyız.
  • Gerektiğinden fazla protein tüketmeyerek ışıl, ışıl parlayan bir cilde kavuşabiliriz.

*Bu değerli bilgilerinden dolayı Memorial Hastanesi’ne teşekkür ederiz.