Anna Dudzinska’dan ‘Doğal Bişeyler’

Biliyorsunuz bu yıl da tıpkı geçen yıl gibi triko ve yün çok moda. Kazaklardan pantolonlara ve hatta eteklere pek çok kombinde başrolde yün var. Polonyalı moda tasarımcısı Anna Dudzinska da bu fikirden yola çıkmış ve avangard detaylarla süslediği dikkat çekici bir kış koleksiyonu hazırlamış. Sokak stili dendiğinde akla gelen Dudzinska’nın alamet-i farikası ise elle örülmüş yün giysiler…

Dudzinska sıradışı bir modacı. Global ekonominin hızlı üretim şartları yerine doğal ve yavaş üretilmiş (slow fashion), yüksek kalitede, çalışana ve doğal yaşam haklarına saygı gösterilerek hazırlanmış ürünleri kullanıyor tasarımlarında.

Modern mimariden etkilenen ve mimari objeleri tasarımlarında bolca kullanan sanatçının biri Vogue Polonya’da Gelecek Vaadeden Tasarımcılar Yarışması’nda olmak üzere iki ayrı moda yarışması yarı finalistliği söz konusu. Dudzinska; Polonya Moda Haftası, Hollanda Fashionclash ve Almanya CPT gibi büyük moda organizasyonlarında da sıklıkla boy gösteriyor.

Doğal Şeyler

Sanatçının Doğal Şeyler koleksiyonu açıkça organik ile doğal arasında salınıyor. Toprağın renkleri (bej, gri, beyaz ve siyah), doğal kumaşlar (sıcak Avusturalya yünü, pamuk, soft ipek), dünyada doğal olarak var olan cazip tekstürlerin kazak, şal ve eteklerin tasarımında resmedilmesi… Vücuda oranla büyük olmasıyla insan bedeni için korunaklı bir alan yaratan koleksiyonun içinde yer alan bütün tasarımlar Polonya zanaat kriterlerine göre yüksek standarta sahipler. El işçiliğinin ön planda olduğu parçalarda her detay incelikle düşünülmüş.