Mimariyi Sırtınızda Taşıyın!

Moda değişimdir bayanlar baylar. İlham ise sanatçı için olmazsa olmaz… Kimi doğadan ilham alır, kimi insanlardan ya da gökyüzünden. Cesur ve sıradışı deri – aksesuar tasarımlarıyla tanınan Ukraynalı moda tasarımcısı Konstantin Kofta ise anlaşılan o ki ilhamını mimariden alıyor. Tasarımcı, piyasaya sunduğu ve ‘giyilebilir mimari detaylar’ adını verdiği deri çanta koleksiyonuyla modada sıradan olmanın kader olmadığını gözler önüne serdi adeta…

Kofta’nın  “ARXI” adını verdiği  koleksiyonu, tasarımcının bu yaklaşımını bir adım ileri taşıyor. Barok mimarisinden ilham aldığı heykel ve formlar sanatçının hayal gücüyle yepyeni bir forma ve dokuya dönüşüyor. Kofta için Barok mimarisinde görülen kıvrımlar, botanik süslemeler ve spiraller binaların sahip olduğu diğer özellikler olan düz çizgilere ve düzenli formlara göre belirgin bir zıtlık taşıyor. Bu mimari unsurları giyilebilen nesnelere dönüştüren Kofta, Barok sanatının ‘yapay doğasını’ insan bedeniyle birleştirerek ve insan bedeninin mimarisini geçmiş zamanlara dayandırarak ortaya şiirsi bir bileşim çıkarıyor.

Koleksiyondaki bütün çanta ve aksesuarlar özel bir heykeltıraş tarafından tek tek, ince deriye özel bir el yapımı heykelsi çerçeve ile baskı uygulayarak özel atölyelerde üretiliyor. Deri bir kere basıldıktan sonra ilk olarak ısmarlama olarak özel üretilen gri bir boyayla boyanıyor. Ardından ürünün beton-sıva izlenimi verebilmesi için farklı türlerdeki balmumlarıyla özel bir işlemden geçiriliyor ve sonuç! Sizce de muhteşem ve sıradışı değil mi?