PETA İLE “MODA ARKASI”

peta

Dünyanın en büyük hayvan hakları savunucusu PETA, yeni kampanyasında hayvanları sömürmeden hazırlanan kıyafetler konusunda rehberlik etti.

“Hayvanlar; onları yiyebileceğimiz, üzerlerinde deneyler yapabileceğimiz, eğlence amaçlı kullanabileceğimiz ya da başka herhangi bir şekilde suistimal edebileceğimiz bizlere ait varlıklar değildir.” söylemine sahip dünyanın en büyük hayvan hakları organizasyonu PETA, hayvanlara işkence etmeden; yün, deri, kürk içeren kıyafetlere alternatif giyecekler bulabileceğimiz bir kampanya ile dikkatleri çekti.

“Behind Fashion” ile her yıl, moda uğruna milyonlarca hayvanın derisi için anestezi uygulanmadan katledildiğine vurgu yapan PETA, hayvanlardan elde edilen derilerin, mağazalarda yerini almadan önceki işlenme safhasında kullanılan formaldehit, katran, siyanür bazlı yağ ve boyaların insan sağlığını da tehdit ettiğinin altını çizdi.

Hayvanlara zarar vermeden; kürk, deri ve yün alternatiflerinin satın alınabileceği mağazaları Peta Mall adı altında birleştiren PETA, hayvanlardan elde edilen giysi ve aksesuarlar yerine, yine modaya uygun, şık, aynı zamanda etik giyinilebileceğini gösteren bir kılavuzu da internet sitesine ekledi.

Moda çevresi tarafından büyük ilgi gören Behind Fashion sayesinde New York Fashion Week’e haftada 400 bin erişim sağlandı ve platformun etkileşimi %800 arttı.