Süet Botlar Nasıl Temizlenir?

 

Sizi bilmem ama ben süet ayakkabı, bot ya da çantaya hiç hayır diyemem. Hep bir şık, hep asil gelir. Çok severim sevmesine de, bir o kadar da ürkerim alırken, “nasıl temizleyeceğim” diye.  İşte bu yazı benim gibi süet korkusu olanlara gelsin…

Süet botlar ve ayakkabıları temizlemek için aslında sanıldığı kadar zor değil. Tel bir fırça, biraz buhar, biraz da özen ayakkabınızın ömrünü uzatmaya yeter! Nasıl mı?

Aslında yağmurdan ıslanmış, çamur bulaşmış ya da tozlanmış süet ayakkabıları ve botları temizlemek son derece kolay. Eğer ıslandıysa güneş görmeyen bir yerde, oda sıcaklığında kurumaya bırakın. Botunuzun formunun bozulmaması için kuruturken içini kağıt havlu ya da gazeteyle doldurun.

Tamamen kuruduğundan emin olduğunuzda kurumuş kirleri temizlemek için tel fırça ya da süet fırçası yardımıyla fırçalayın. Ayakkabının görünümünü bozmamak için fırçalama işlemini her zaman tek yöne yapın.

Süet ayakkabınızı asla ıslak bezle silmeyin. Bu, tüylerin yapışmasına ve ayakkabınızın veya botunuzun süet özelliğini kaybetmesine neden olur.

Süet ayakkabınızın tüylerini kabartmak için su buharına tutun. Bunun için en kolay yöntem ütü ya da kaynamış su kullanmaktır. Buhara tuttuktan sonra ayakkabınızı kurumaya bırakın, ardından da fırçalayın. Süet ayakkabılarınızın yenilendiğini göreceksiniz.

*Değerli bilgileri için Merve Alkaş’a teşekkürlerimizle…