Yunanistan’ın İlk Kadın Cumhurbaşkanı: Ekaterini Sakelaropulu

Fotoğraf: greekcitytimes.com

Ekaterini Sakelaropulu, parlamentoda 261 oy alarak Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi. 

300 sandalyeli parlamentoda 261 oy alarak Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı seçilen 64 yaşındaki Ekaterini Sakelaropulu (Katerina Sakellaropoulou) 13 Mart 2020 tarihinde görevine başlayacak. Seçime tek aday olarak katılan Sakelaropulu’yu Yeni Demokrasi, Syriza ve Kinal partileri destekledi.

Ekaterini Sakelaropulu kimdir? 

30 Mayıs 1956 tarihinde Selanik’te doğdu. Hukukçu bir aileden gelen ve yüksek mahkeme başkan yardımcılığı yapmış bir babaya sahip olan Sakelaropulu, geleneği bozmayarak Atina Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. ”Kamu Hukuku” üzerine, Sorbonne’a bağlı Paris II Pantheon-Assas Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı. İngilizce ve Fransızca biliyor.

1980 yıllarında Danıştay’da çalışmaya başlayan Sakelaropulu, 2000 yılında danışmanlık görevine getirildi. Ekim 2015’te Danıştay başkan yardımcılığı görevine başlamasının ardından, Syriza hükümeti döneminde (2015-2019) adalet bakanının önerisiyle Danıştay Başkanlığı’na atandı. Böylece, Yunanistan tarihinde başka bir ilke imza atarak ülkenin ilk kadın danıştay başkanı oldu. Ekim 2018’den beri başkanlık görevini yürütüyordu.

Ülkesindeki Danıştay Yargı Görevlileri Derneği’ne üye olan Sakelaropulu, dernek içerisinde genel sekreterlikten başkanlığa kadar birçok görev üstlendi. Seçilmiş cumhurbaşkanı; sivil özgürlüklere, ekolojik meselelere, azınlık ve mülteci haklarına olan duyarlılığıyla biliniyor. Adını Yunan tanrısı Ares’ten alan AS Aris Selanik Futbol Kulübü’nü destekliyor.

 

Kaynak: Wikipedia