Son Dönemde Öne Çıkan Melek Yatırımcı Kadınlar

Uzun yıllardır yatırımcı- girişimci ilişkisi erkekler tarafından domine edilmekteydi. Kadınların adını ise hem girişim hem de yatırım mecralarında çok göremezdik. Devir değiştikçe, kadınların iş ve sermaye dünyasında yükselip kendini ispatlamasıyla bu değişti. Kadın girişimcilerin artmasıyla, kadınları destekleyen kadın yatırımcı sayısı da tabii ki arttı. 

Türkiye’de 2010 öncesi kadın yatırımcı sayısı sermayenin sadece yüzde 11’ini oluşturuyordu. 2011’den itibaren yüzde 14’e vurarak artmaya başladı. Yatırımcı melekler 2018’de Türkiye’de yapılan 59 milyonluk yatırım sermayesinin yüzde 27’sini oluşturdu. 2019’da yapılan araştırmaya göre, global sermayede melek girişimcilerin katkısı 50 milyar doları aşmış durumda. Şimdi hedef ise 250 milyara ulaşmak. Global anlamda ilk defa 2012’de Amerika’da Kadın Melek Girişimciler kapsamında bir kanun düzenlendi. Bu kanun düzenlemesi ülkemizde ise 2013’de gerçekleşti ve Amerika’da düzenlenen kanunun temellerini baz aldı. Kanun yönetmeliğinde melek yatırımcı, kişisel varlıklarını, tecrübelerini ve birikimlerini başlangıç veya büyüme aşamasındaki girişimlere aktaran gerçek kişiler olarak tanımlanmaktadır (Bireysel Katılım Sermayesi Hakkında Yönetmelik – Madde 3, fıkra 1, bend ç).

Yönetmeliğe göre ise, melek girişimcilerin asıl amaçları şunlardır:

  • Finansmana erişim sıkıntısı çeken erken aşama şirketleri için yeni bir finansal enstrüman oluşturulması,
  • Bu piyasada belirli bir davranış kültürünün ve etik kuralların hakim kılınması ve profesyonelliğin artırılması,
  • Bireysel katılım sermayesinin kurumsallaştırılarak girişimcilerin güven duyacağı bir finans piyasası haline getirilmesi,
  • Bireysel katılım sermayesi yatırımlarının devlet destekleri ile cazip hale getirilmesi.

Kadın melek yatırımcılar ve kadın melek girişimciler birlikte bir eko-sistem oluşturuyor. Ne kadar kadın girişimci o kadar kadın yatırımcı desteği gibi bir orantı karşımıza çıkıyor. Ve kadın yatırımcıları daha çok duyup gördükçe, kadın girişimci sayısı da artıyor. Şu anda 456 tane lisanslı melek yatırımcı bulunmakta. Ülkemizde ise kadın odaklı kurulan ilk platform Arya Kadın Yatırım platformu. Peki ülkemizde öncülük eden kanatsız melekler kimler? 

Ayşegül Akşak: 98’de ODTÜ’den Ekonomi diplomasıyla mezun olan Akşak,  ActionCOACH ortağı.Aynı zamanda yatırımcı stratejisti ve konuşmacısı. Eğitim ve yapay zeka ile ilgili girişimlere yatırım yapan Akşak’ın ise toplamda 200 bin dolar yatırım tutarı var.

Bahar Kayserilioğlu : Kauna Kurucusu

1984’te İTÜ’den Elektrik ve Telekominikasyon Mühendisi olarak mezun olan Kayserilioğlu, 1988’de California Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansını tamamladı. Medikal ve teknoloji alanlarına yatırım yapan Kayserilioğlu’nun toplam yatırım tutarı ise 40 bin dolar.

Deniz Büyükkuşoğlu : Farplas Yönetim Kurulu Üyesi

Kocaeli Üniversitesi’nden makine mühendisi olarak mezun olan Büyükkuşoğlu İTÜ’de Endüstri Yönetimi alanında pre-MBA ve Baruch College New York’taki Amerikan İşletme Uygulamaları Sertifika Programı’nı tamamladı. Büyükkuşoğlu’nun spesifik bir yatırım alanı yok.

Candan Karabağlı: Altek Metal CEO’su

ODTÜ’de Endüstri Mühendisliği okuyan Karabağlı, Arizona Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri eğitimi tamamladı. Unilever’de uzun yıllar çalışan ve on iki yıl boyunca başkan yardımcılığı yapan Karabağlı sonrasında Abdi İbrahim’e CEO olarak Türkiye’ye dönüş yaptı. 2017’den beri ise İnci Gs Yuasa Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmekte.  Teknoloji ve sağlık alanlarına yatırım yapan Karabağlı’nın toplam yatırım tutarı 5 milyon dolar.

Ebru Dorman:  MV Holding CEO’su ve StartersHub Başkanı

1994’te Boğaziçi Üniversitesi’nden endüstri mühendisliği diploması alan Dorman, 1999’da Hardvard Business School’da işletme lisansını tamamladı. Avrupa, Amerika ve Asya’da yirmi bes yıl tecrübesi olan Dorman’ın yatırım yaparken tercih ettiği alanlar teknoloji ve globalde başarı potansiyeli olan alanlar. 

Ahu Büyükkuşoğlu Serter : Arya Kadın Girişimciler Platformu Kurucusuİstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olan Serter, 1993- 1996 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde İşletme okudu. Sonrasında Pace Üniversitesi’nde yüksek lisans yapıp, Stanford Üniversitesi ve IE Business School’da eğitimler aldı. Kariyer hayatında otomotiv sektöründe yatırımcılık yaparken, 2013’de Arya Kadın Yatırımcı Platformu’nu kurdu. Gıda, sanat, moda ve yurtdışına açılma potansiyeli olan girişimlere yatırım yapan Serter’in toplam yatırım tutarı ise 4,5 milyon dolar.

Emine Sabancı Kamışlı: Esas Holding Başkan Vekili

The London School of Economics and Political Science’da Endüstri ve Ticaret Ekonomisi bölümünden mezun olan Kamışlı 1989’da Türkiye’ye döndü.  Aksigorta’da Ticaret Direktörü olarak göreve başladı. Kamışlı, Esas’ın kurulmasından önce Aksigorta,Akhayat ve Sabancı Holding’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Yenilikçi yaklaşımlara yatırım yapan Kamışlı’nın toplam yatırım tutarı 4 milyon TL.

Ferhan Ege Cook: M- Spark Kurucu Ortağı

1975 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olan Cook, 1979’da Hawaii Üniversitesi’nde Uluslararası İşletme ve Finans lisansını tamamladı. Sağlık, tarım, eğitim ve teknoloji alanlarına yatırım yapan Cook’un toplam yatırım tutarı 300 milyon dolar.

Gamze Şart: Keiretsu Forum Yönetim Kurulu Üyesi ve İnovasyon için Eğitim Vakfi Kurucu Başkanı 

1989’da Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünü tamamlayan Şart, 1991’de aynı üniversiteden Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler diploması aldı.Yine aynı okulda Eğitim Piskolojisi üzerine yüksek lisans yapan Şart 2016’da Keiretsu Yatırımcı Ağı’nı kurdu. Satış, iklim değişikliği ve organik tarım odaklı girişimlere yatırım yapan Şart’ın toplam yatırım tutarı 1 milyon doların üstünde.

Gülcan Demirkol Aytemur: GDA Partner Kurucusu

1992’de Hacettepe Üniversitesi Matematik mezunu olan Aytemur Koç ve Xerox’da çalıştı. Üretimde insanı dokunan bütün girişimlere önem verirken toplamda 240 bin dolar yatırım tutarına sahip.

Gülsüm Çıracı: İstanbul Startup Angels Kurucu Ortağı

1994’te Kocaeli Üniversitesi’nden İşletme diplomasını alan Çıracı 2012’de İstanbul Startup Angels’ın, 2018’de ise StartupFon’un kurucu ortağı oldu.Toplamda 10 milyon TL yatırım tutarı bulunan Çıracı’nın özgün girişimlerle ilgileniyor.

Hande Enes: Engin Group Yönetim Kurulu Üyesi

Enes 1999’da Koç Üniversitesi’nden Ticaret ve İşletme diplomasıyla mezun oldu. 20 yıldır Engin Group bünyesinde çalışıyor. 2 milyon dolar toplan yatırım tutarı olan Enes, teknoloji alanında özgün yatırımlara yatırım yapmayı tercih ediyor.

Lale Saral Develioğlu: Danışman / Öğretim Üyesi

1986’da Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olan ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde lisansını tamamladı. Rensselaer Polytechnic Institute’de yüksek lisansını tamamlayan Develioğlu, Harvard Bussiness School’da da eğitim aldı. Unilever, Turkcell ve Yıldız Holding’de çalışan Develioğlu aynı zamanda Bilgi Üniversitesi’nde dersler de verdi. Yapay zeka, biyomedikal gibi teknoloji alanlarına yatırım yapan Develioğlu’nun toplam yatırım tutarı 250 bin dolar.

Neşe Gök: İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı

1995 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olan Gök, aynı yıl 

De Montfort Üniversitesi’nde Pazarlama yüksek lisansı yaptı. 2000 yılında insan kaynakları alanına yönelen Gök, EGİAD ve Keritsu Forum’da Melek Yatırımcı oldu.Mobilite, endüstri ve enerji depolama alanlarına yatırım yapan Gök’ün toplam yatırım tutarı 250 bin TL.

Özgür Doğa Keleş:  EPOS 7 Derneği Yönetim Kurulu Üyesi / Akademisyen

2002’de Koç Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olan Keleş, Bilgi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi alanında yüksel lisans ve doktorasını tamamladı.

2016’dan beri Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı’na üye oldu. 2019’da Engelsiz Çeviri’de ise Melek Yatırımcı oldu.Sağlık alanındaki girişimlerle ilgilenen Keleş’in toplam yatırım tutarı 1 milyon TL.

Rina Onur Şirinoğlu: 500 Startsup İstanbul Kurucusu

2004’de Robert Koleji’nden ve 2008’de Harvard Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olan Şirinoğlu 2008’de Morgan Stanley’de analist olarak çalışmaya başlayarak yatırım alanında çalışmaya devam etti. Nisan 2016’da 500 Startsup İstanbul’u kuran Şirinoğlu teknoloji alanına yatırım yaparken, 5 milyon dolar toplam tutarı bulunmakta.

Sedef Korkmaz: Şirketim Ortağım Yönetim Kurulu Üyesi

Uzun yıllar Sabancı Grubu’nda finans alanında üst düzey yöneticilik ve yönetim kurulu üyelikleri yaptı.Kurucusu olduğu Tulip İstanbul A.Ş. sayesinde edindiği deneyimlerle 2013’te Melek Yatırımcı lisansını elde etti. Özgün girişimlerle ilgilenene Korkmaz’ın toplam yatırım tutarı 30 milyon TL.

Zeynep Atabay Taşkent: Nottingham Üniversitesi Kimya Bölümü mezunu olan Taşkent, Koç Üniversitesi’nde yüksel lisansını tamamladı.Sağlık ve teknoloji alanına yatırım yapan Taşkent’in 160 bin dolar taoplam yatırım tutarı bulunmakta.

Zeynep Selgur: Sportive Genel Müdürü

İtalyan Lisesi ve Mont- Choisi College’dan mezun olan Selgur, 1985’te Boyner Group’da işe başladı. 2002’de Benetton Türkiye Genel Müdürü oldu.2014’te ise Spotive Genel Müdürü olarak iş yaşamına devam eden Selgur’un yatırımları teknoloji ve spor endeksli.

Münteha Adalı : Arya Kadın Girişimciler Platformu Kurucu Ortağı

1986’da Anadolu Üniversitesi’nde İktisat diploması alan Adalı, 2013’de Arya Kadın Yatırıcılar kurucu ortağı oldu. Her alandan girişime yatırım yapabilen Adalı’nın toplam yatırım tutarı 500 bin dolar.