ANNELER! BALKON VE PENCERELERE DİKKAT!!!

çocuklara dikkat

Havalar ısınıyor. Soluğu pencere kenarlarında ya da balkonda almamıza çok az kaldı. Peki, bu alanlar çocuklarımız için ne derece güvenli? Ne yazık ki, Türkiye’de her yıl özellikle beş yaşın altında onlarca çocuk balkon ve pencereden düşerek yaralanıyor ya da hayatını kaybediyor.

Apartmanlarda yaşayanlar için balkonlar çocukların boya, oyun hamuru gibi kirleten, dağınıklık yapan şeylerle oynayabileceği bir arka bahçe gibidir. Fakat bir kaç saniyeliğine de olsa balkonda gözetimsiz kalmaları çocuklar için çok büyük tehlike doğurabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar çok meraklı aynı zamanda da çok hızlıdırlar ve balkonlar onlar için bir çok tehlike barındırır. Aslında biraz gözetim ve birkaç ufak önlemle bu kazalar engellenebilir…

  • Çocuğunuzun balkonda oynamasına izin verecekseniz balkonun ve balkon korkuluklarınızın güvenli olduğundan emin olmalısınız. Balkonunuzun çocuklar için güvenli olmasını istiyorsanız ikinci yapmanız gereken parmaklıkların sağlam olup olmadığını kontrol etmektir. Sallamaya kalktığınızda ya da yaslandığınızda yerinden oynamamalıdır.
  • Eğer balkon korkuluğu büyük oranda camdan oluşuyorsa cam kırıldığında dağılıp aşağıya düşmemeli. Temperli cam kullanılmasına dikkat edilmelidir. Balkon camı darbelere dayanıklı değilse mutlaka ahşap ya da metalden kısa aralıklarla dikey parmaklıklar yaptırmalısınız.
  • Çocuğun parmaklıklar arasından geçmemesi için dikmelerin arasının 15 santimden fazla olmaması gerekmektedir. Geniş ise çocuğunuzun sıkışmasını önlemek için parmaklıkları hasır, bahçe çiti, gölgelik kumaş, şeffaf plastik levha veya pleksiglass malzeme ile kapatabilirsiniz.
  • Batı ülkelerinde parmaklıkların yasal olarak yüksekliği 92 cm. Ne yazık ki ülkemizde böyle bir standarda dikkat edilmemekte. Eğer bu boyda değiller ise bunları çocuklarınızın güvenliği için yenilemeniz gerekmekte.
  • Balkon ve teras mobilyalarınızı, saksılarınızı parmaklıklardan uzak tutmayı alışkanlık edinin. Çocuğunuza bunlara tırmanma ve üzerinden atlama imkanı sağlamayın.
  • Parmaklıklarınızı çocuk güvenliği için düzenlerken dış merdivenlerinizin de güvenli olmasını sağlayın. Eğer balkonunuzdan aşağıya doğru inen bir merdiven varsa, parmaklıklarınıza uygun bir kapı ile güvenliği sağlayabilirsiniz. Kapının mandalının çocuğunuzun ulaşamayacağı bir mesafede olmasına dikkat edin.

PENCERELER…

– Mobilyalarınızı küçük çocukların tırmanabileceği şekilde pencereye yakın yerleştirmeyin. Evinizin dekorasyonu sırasında bu ayrıntıları gözden kaçırmayın.

– Pencerelerinizin her odada tam açılabilme özelliğinde olmaması gerekmektedir. Yüksekten düşme riskinin olduğu katlardaki pencerelerin tam olarak açılmasını engelleyecek aparatlar kullanın. Fakat eğer pencerenizde bu tür kısıtlayıcılar takılıysa pencerenin acil bir durumda açılabilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmalısınız.

– Pencere camlarınızı da kırılmaya karşı korumalı hale getirin. Cam kırıldığında dağılmamalı, kesiklerle yaralanmalara ve düşmelere uygun hale gelmemelidir. Cam balkon korkuluklarında kullanılan temperli ve filmli camlar pencere camları için de kullanılabilir.

Kaynak: Designof