Bebeğinizi Koronavirüse Karşı Nasıl Korumalısınız?

Bebeğinizi Koronavirüse Karşı Nasıl Korumalısınız?

Koronavirüs salgınının başından beri yaşlılar en önemli riskli grubu olarak tanımlansa da, son günlerde ortaya çıkan gelişmeler bebeklerin de özenle korunması gerektiğini gösteriyor. Konuyla ilgili tüm merak edilenleri Yenidoğan Uzmanı Prof. Dr. İlknur Kılıç‘a sorduk.

”Koronavirüs salgını sırasında yenidoğan bebekler başta olmak üzere bebekleri nasıl koruruz?”, ”Bebek koronavirüse yakalandıysa hangi belirtiler ortaya çıkar?”, ”Bu süreçte ebeveynlerin alması gereken önlemler nelerdir?” gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Prof. Dr. İlknur KILIÇ / Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Yenidoğan Uzmanı

– Koronavirüs salgının tehlikesi giderek artarken, yaşlılarla birlikte bebeklerin de büyük risk altında olduğunu söyleyebilir miyiz? Özellikle yenidoğan bebekleri salgına karşı korumak için ne gibi önlemler alınması gerekiyor? 

Prof. Dr. İlknur Kılıç: İleri yaşta ve altta yatan hastalığı olan kişiler şu anda Covid19 açısından en büyük risk grubu ancak özellikle prematüre bebekler de bağışıklık sistemleri tam gelişmeden doğdukları için önemli bir risk grubudur. Yenidoğan bebekler, kanımca büyük çocuklardan farklı olarak nasıl diğer enfeksiyonları daha ağır geçiriyorlarsa, Covid19 enfeksiyonunu da daha ağır geçirebilirler. Zamanında doğan yenidoğan bebekleri de enfeksiyonlardan ciddi bir şekilde korunması gereken risk grubu olarak düşünmek gerekir.

– Koronavirüse yakalanan bir bebekte ne gibi belirtiler ortaya çıkar? 

Hareketlerde azalma (hipoaktivite), emmede veya beslenmede zorluk, vücut ısısının normalin altında olması veya ateş, solunum sıkıntısı, zor nefes alma veya solunum durması, akciğer grafisinde değişiklikler olabilir. Bu bulguların varlığı ile birlikte aile fertlerinde veya bakım veren kişilerde şüpheli veya kesin Covid19 enfeksiyonu varsa veya son 14 gün içinde yurtdışı temas söz konusu ise bebek negatif basınçlı izolasyon odalarına alınıp gerekli testler yapılmalıdır.

– Bu süreçte ebeveynlerin alması gereken önlemler nelerdir? 

Doğum sonrası bu kritik süreçte ziyaretçi kabul etmemek çok önemli. Bebeğe dokunmadan eller 20 saniye kuralına uygun bir şekilde yıkanmalı. Dışarıdan gelen aile üyeleri eve gelince kıyafetlerini değiştirmeli.

– Geçtiğimiz günlerde, İngiltere’de yenidoğan bir bebeğe koronavirüs teşhisi konuldu. Konuyla ilgili internette birbiriyle çelişen çok sayıda bilgi var. Koronavirüsün hamile annelerden bebeğe bulaşma ihtimali var mı? 

Londra’da doğan bir bebeğe 36 saatlik Covid19 tanısı konuldu. Doğum sırasında mı yoksa sonrasında anneden mi geçti tam olarak bilinmiyor. Bu vaka bildirilen en küçük vaka. Anne ve bebek hastanede tedavi görüyor. 12 Şubat’ta ise Lancet dergisinde Çin’den doğum öncesi Covid19 ile gelişen akciğer enfeksiyonu olan 9 hamile kadın bildirildi. Amniyon sıvısında, göbek kordonunda, bebeğin boğazından ve anne sütünden alınan örneklerde Covid19 arandı. Hiçbir örnekte Covid19 bulunmadı.

– Emziren annelerin özellikle alması gereken önlemler var mı? 

Doğum sonrası çok az kişi ile temas, ziyaretçi kabul etmeme ve bebeğe dokunmadan önce el yıkama olmazsa olmazları olmalı.

– Koronavirüse yakalanan bir bebeğe ne tarz bir tedavi uygulanması öngörülmektedir? 

Yenidoğan bebeklerde Covid ile enfeksiyonda viral enfeksiyonlarda uygulanan tedavi prensipleri uygulanır. Covid19’un kesin bir tedavisi olmadığı için destek tedaviler ön planda uygulanır. Solunum problemi olan bebeklerde solunum desteği sağlanır.

 


 

Prof. Dr. İlknur Kılıç

1983 yılında Ankara Fen Lisesinden mezun oldu. Üniversite sınavlarında ilk 50’ye girerek 1983 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. 1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olarak aynı yıl Tıpta Uzmanlık sınavında Türkiye 6.sı olarak Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana bilim Dalında uzmanlık eğitimine başladı. 1993 – 1994 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana bilim Dalında Başasistan olarak görev yaptı. 1995 yılında uzman oldu. Aynı yıl Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesine öğretim üyesi olarak başladı. 
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Yenidoğan Uzmanı olan Prof. Dr. İlknur Kılıç’ın 200’ü aşkın uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış makaleleri, uluslararası ve ulusal kongrelerde bildirileri mevcuttur. Prof. Dr. İlknur Kılıç’ın ayrıca 15’in üzerinde kitap bölümü yazarlığı da bulunmaktadır.