ÇOCUĞUNUZA GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇERKEN…

çocuklara güneş gözlüğü

Yaşam kaynağımız olan güneş, sağlıklı bir hayat sürebilmemiz için son derece önemli. Ancak, her şey kararında güzel. Güneş ışınlarına aşırı maruz kaldığımız zaman sağlığımız hatta yaşamımız tehdit altında olabilir. Liv Hospital Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tuğrul Altan, ileriki yaşlarda cilt ve göz sorunlarının ortaya çıkmasında çocukluk ve gençlik döneminde maruz kalınan ultraviyole ışınlarının rol oynadığını söyleyerek, özellikle çocuklarda güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Aman dikkat!

Ozon tabakasındaki hasarlar, daha fazla zararlı güneş ışığının bize ulaşmasına neden oluyor. Bu zararlı ışınların başında kısa dalga boylu ultraviyole (mor ötesi) gelmekte. Ultraviyole ışınlarının en güçlü olduğu durumlar ise; yeryüzüne dik olarak ulaştığı yaz mevsimi, yansıyan ışığın fazla olduğu deniz kenarı, karla kaplı bölgeler veya yüksek rakımlı yerler. Bu ışınların yüzde 95’i daha düşük enerjili olan UVA, kalan kısmı da daha yüksek enerjili UVB’. UVA daha derine ulaşırken, UVB daha yüzeysel etkili oluyor. Bu ışınlar etkiledikleri vücut bölgesinde proteinler ve DNA üzerinde olumsuz etki yapmakta. Bu etki temas süresiyle artıyor ve zamanla birikiyor.

Siperli şapka kullanın

Gözle ilgili en önemli iki hastalık grubunun katarakt ve yaşa bağlı maküla dejeneresansı olduğunu söyleyen Altan, “Çocuklar ve gençler erişkinlere göre zamanlarının daha büyük kısmını açık havada geçirirler. Yaşam boyu maruz kalınan ultraviyole ışınlarının yüzde 50’ye yakın kısmının ilk 18 yaşta olduğu ifade edilir. Bu nedenle çocuklarda cildin olduğu kadar gözlerin de güneş ışınlarından korunması önemlidir. Direkt güneş ışınlarından korunmanın en iyi yolu siperli şapka kullanmaktır. Geniş siperli şapka göze ulaşan ışınların yarısını engeller. Fakat ışınların yoğun olduğu, yansıyan ışın miktarının fazla olduğu sahillerde ve karlı ortamlarda mutlaka güneş gözlükleri kullanılmalıdır. Ayrıca güneş ışınlarının dik olarak geldiği 10 ve 16 saatleri arasında güneşe çıkmamak, istenmeyen etkileri en aza indirecektir” açıklamasını yapıyor.

Çocuklara güneş gözlüğü alırken:

  • ‘Ucuz’ gözlüklerden kaçınılmalıdır. ABD’de camı %100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve boyasında yüksek oranda kurşun içerdiği saptanan market gözlükleri piyasadan toplatılmıştır. Çocuk ciltlerinin ince olduğu ve toksik maddeleri çok daha kolay emebileceği unutulmamalıdır.
  • Camı kırılmaya dirençli olmalıdır. Polikarbonattan yapılmış camlar diğer organik reçinelerden kırılmaya 10 kat daha dayanıklıdır.
  • Gözlüğün düşmesini engellemek için meteşesi yaylı olmalı veya arkadan elastik bir bantla tutturulmalıdır.
  • Camı %100’e yakın UVA filtreli olmalıdır. Polikarbonat, yapısı gereği UVA’yı %100’e yakın bloke ederken, diğer organik camlarda kaplama gereklidir.
  • Çerçeve de kırılmayan materyalden üretilmiş olmalıdır.
  • Çerçeve yüzü tamamen saran tipte olmalıdır.