”İstismara Karşı Çocuk Gücü”

İstismara Karşı Çocuk Gücü
Fotoğraf: cocukgucu.com

Aile Hukuku Derneği Başkanı Prof. Dr. Bahadır Erdem önderliğindeki 15 sivil toplum kuruluşu tarafından hayata geçirilen, istismara karşı çocukları ve toplumu bilgilendirmeyi amaçlayan ‘İstismara Karşı Çocuk Gücü’ projesi, ilk eğitimlerine Kırıkkale’de başladı.

“İstismara Karşı Çocuk Gücü” projesi; çocuklar, aileler ve eğitimciler için “Çocuk İstismarını Tanıma ve Önleme” yönünde bilgilendirici ve önleyici müdahaleler için çalışma yürütmeyi amaçlıyor. Projenin hedefleri doğrultusunda öncelik farkındalık ve toplumsal bilinç oluşturmaya veriliyor.

Projenin internet sitesinde ”İstismar Türleri” başlığının altında Cinsel İstismar, Fiziksel İstismar, Ekonomik İstismar ve İhmal olmak üzere 4 alt başlık bulunuyor. Bu başlıklar içerisinde istismar şekilleri, belirtileri gibi bilgilerin yanında önleyici yaklaşımlar ve ebeveynlerin ne yapması gerektiğine yönelik yol haritaları da yer alıyor.

Cinsel istismar tanımı, toplumun geneli tarafından zaman zaman iyi anlaşılamıyor. ”İstismara Karşı Çocuk Gücü” projesinin tanımı ise oldukça net. Bir yetişkinin, 18 yaşından küçük çocuk veya gençle cinsel ilişkiye girmesi veya onu cinsel doyumu için kullanması çocuğun cinsel istismarıdır. Gündelik hijyende değişiklikler ve uygunsuz cinsel bilgilere sahip olma gibi durumlar cinsel istismarın davranışsal belirtileri arasında gösteriliyor. Fiziksel istismar ise bir çocuğu bilerek ve isteyerek tokatlama, tekmeleme dövme veya fiziksel açıdan yaralama gibi davranışların tümü olarak tanımlanıyor. Mevsime uygun olmayan kapalı kıyafetlerin tercih edilmesi, ani irkilme, hafızada güçlükler gibi ilk anda akla gelmeyecek birtakım belirtileri mevcut. Diğer istismar türlerinden ekonomik istismarın tanımında çocuğa bakmakla yükümlü olan kişinin çocuğu maddi bir kazanç kaynağı olarak görmesi ifadesi yer alıyor. Son istismar türü olan İhmal ise kısaca çocuğun fiziksel ve duygusal anlamda ihtiyaçlarının karşılanmaması olarak açıklanıyor.

Türkiye’nin dört bir yanında çocuk istismarına karşı önleyici bir eğitim kampanyası yürütecek olan oluşum; proje eğitimlerini Saran Group desteğiyle Kırıkkale ili ve çevresindeki okullarda yıl boyunca sürdürmeye devam edecek. Projenin ilk eğitimleri Kırıkkale’deki Türk Metal Özbek İlkokulu ve Şehit Volkan Pilavcı Anaokulu’nda hayata geçirildi. Uzman Psikolog Özlem Mumcuoğlu’nun verdiği farkındalık eğitimine, 250 öğrenci ve 120 veli katılım gösterdi.

Ağırlıklı olarak psikologlar ve hukukçulardan oluşan İstismara Karşı Çocuk Gücü ekibi, eğitimlerin hazırlanması, sunulması ve yaygınlaşması için çalışmalarına son hızla devam ediyor. Sahadan, akademiden ve uzmanlardan toplanan bilgilerin platform destekçilerinin deneyimi ile birleştirilmesiyle hazırlanan özel eğitim programı yüz yüze ve online video üzerinden paylaşılıyor.


 

İSTİSMARA KARŞI ÇOCUK GÜCÜ MANİFESTOSU

İstismar bazen görünür, bazen değil!
İstismar tek değil, münferit değil!
Çocuğun aklı ermez değil!
İstismar kaçınılmaz değil!
Çocuklar güçsüz değil, yalnız değil,
Çaresiz değil, savunmasız değil!
Bu düzen değişmez,
Bu uğursuz döngü kırılmaz değil!

 


 

Proje başta Aile Hukuku Derneği olmak üzere Bebek Ruh Sağlığı Derneği, BirİZ Derneği, Bütün Çocuklar Bizim Derneği (BÇBD), Çift ve Aile Terapileri Derneği (ÇATED), İstanbul Koruyucu Aile Derneği, Kadın Dernekleri Federasyonu, Koruyucu Aile Evlat, Edinme Derneği (KOREV), Maya Vakfı, Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk), Türk Psikologlar Derneği (TPD), Uluslararası Kadın Dayanışma Derneği, Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Yüksek Öğrenimde Rehberliği Tanıtma ve Rehber Yetiştirme (YÖRET) tarafından destekleniyor.

Çocuk istismarına karşı toplumsal bilinç oluşturmak ve bu konuda önleyici müdahalede bulunmak için çalışmalar yürüten ”İstismara Karşı Çocuk Gücü” projesi hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayınız.