Koşuyolu Final Akademi Anadolu Lisesi; Sevgi Bilmekten Doğar

Şehrin içinde, sıcak, sevecen, doğayla dost ve akademik derinliği olan bir okul Koşuyolu Final Akademi Anadolu Lisesi. Ulaşımı rahat, yeşilin içinde, sevimli, butik bir eğitim alanı. En önemlisi de akademik anlamda sağlam, eğitimde marka olmuş Final isminin güvencesinde…

Eğitim sistemi bizim gibi sıkça, hızla ve radikal olarak değişen ülkelerde velilerin ortak sorunudur iyi bir eğitim kurumu ile buluşmak. Kiminin akademik kadrosu harikadır, yerleşkesi uzaktır. Kiminin konumu tercih edilir haldedir ama fiziksel özellikleri yetersizdir. Kimi çok şaşaalıdır, büyük konuşur ama kurum içi boştur. Veli kararsız, endişeli, düşünür durur ‘ne yapacağım?’ diye.  İşte tam da bu noktada karşımıza çıkıyor Koşuyolu Final Akademi, Anadolu Lisesi. Müfredata hakim, sınavlara hazırlıkta deneyimli, usta ve dinamik bir ekipten oluşan eğitim kurumu, Koşuyolu’nda sımsıcak ve yeşillikler içinde yeni binasında “Sevgi, bilmekten doğar “ sözlerinin ışığında anlatmayı değil, öğretmeyi temel alan eğitim sistemi ile öğretim yolculuğuna devam ediyor.

Final’de 35 yıl…

Eğitim sistemlerinin “Bugünün çocuklarını dünün yöntemleriyle eğitirsek onların yarınlarından çalarız.” düşüncesi üzerine kurulduğunu belirten Koşuyolu Final Akademi Anadolu Lisesi kurucusu Emre Balçık, 35 yıldır Final çatısı altında çalıştığının da altını çiziyor: “Final’in kuruluşu 1980 yılına dayanmaktadır. Bu 39 yılın 35’ inde sırasıyla öğrenci, öğretmen, yazar, editör ve yönetici olarak bulunmuş birisiyim. Bu benim için büyük bir gurur kaynağıdır. Öte taraftan da bu durum bana özel eğitim ve öğretim konusunda önemli ölçüde deneyim kazandırmıştır.

Final farkı

Deneyimli eğitimciye, bu kez günümüz eğitim sistemi hakkındaki düşüncelerini ve Final’in farkını soruyoruz. Cevapları oldukça net… “Türkiye’de bugün eğitim sistemi konusundaki sorunları anlamak için biraz geriye bakmak lazım. Bizim bugün eğitim konusundaki tartışmalarımızın; 19.yüzyılda Osmanlı Devleti zamanında da tartışıldığını biliyoruz. ‘Çağdaş mı, yoksa geleneksel mi’ tartışması o günlerde de yaşanıyordu. Bugün bulunduğumuz noktada Koşuyolu Final olarak biz eğitimin demokratik, çağdaş ve milli olmasını savunuyoruz. Yani öğrencilerimiz bir taraftan modern dünyanın vizyonuna sahip olurken diğer taraftan da kendi kimliğine sahip çıkmayı öğrenecektir.

Demokratik ve çağdaş eğitimin Final Okulları’nın olmazsa olmaz değerleri olduğunu ifade eden Emre Balçık, sohbetimizin sonunda, çağdaş eğitim adına yaptıkları çalışmaları ise şu sözleriyle dile getiriyor:  “Koşuyolu Final olarak özellikle 9. ve 10. sınıflarda yabancı dil eğitimine önem veriyoruz. İngilizce’nin yanı sıra ikinci yabancı dil olarak Almanca öğretimini belirledik. Amacımız öğrencilerimizin sosyal yaşamlarında modern çağın gereklerini yerine getirebiliyor olmalarıdır. Bununla birlikte Final’in paydaşı olduğu ISS (İnternational School system) adlı program çerçevesinde öğrencilerimiz ABD’ deki okullarla öğrenci değişim sistemine katılabilmektedirler.”