Sünnet Korkusunu Önce Anne-Baba Yenmeli

 

Pek çok anne baba en az çocuğu kadar hatta belki daha fazla sünnet endişesi yaşar. Hele ki annelerin bu konuda oldukça hassas oldukları söylenebilir. Sünnet konusunda çocuğun sakin kalmasının, ailenin tutumu ile çok ilgili olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Aile sünnet hakkında hekimlerden bilgi edinmeli ve önce kendi korkularını yatıştırmalı. Çocuğun sakin kalması buna bağlıdır” uyarısında bulunuyor.

Önce anne-baba sakin olmalı

Çocuklarına sünnet yaptırmayı düşünen ailelerin sünnetin nasıl bir işlem olduğu hakkında doktorlardan bilgi edinmelerinin ve kendi korkularını yatıştırabilmelerinin önemli olduğunu ifade eden uzmanlar, sünnet konusunda çocuğun sakin kalmasının ailenin sakin olmasına bağlı olduğunu ifade ediyorlar. Bir- iki yaş arasında kısa açıklamalar yeterli olabilirken okul dönemi çocuklarına neden sünnet yapılacağı ve nasıl olacağı doğru zamanda, öncelikle güvendiği aile yakını (tercihen baba) sonra doktoru tarafından  anlayabileceği dilde anlatılmalıdır.

Söylentileri unutun

Bu süreçte çocuğa karşı destekleyici olunması gerektiğini vurgulayan uzmanlar  Yrd. Doç. Dr. çevreden duyulabilecek yanlış söylemlerin ise mutlaka düzeltilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Çocuğa pipisinin tamamen kesileceği, canının çok yanacağı gibi korkutucu söylemler yapabilecek kişilerden özellikle uzak durulmalıdır ve çocuğa sünnetin pipisinin ucundaki bir bölümün düzenlenmesiyle ilgili olduğu, tümden kesmenin söz konusu olmadığı, anestezi uygulanacağı ya da canının bir miktar acıyabileceği belirtilmelidir.

İdeal sünnet yaşı

Özellikle 3-6 yaş arasında sünnetten kaçınılması gerektiğini belirten uzmanlar sünnet için ideal zamanları ise yenidoğan dönemi (özellikle ilk 3 hafta) ya da 6-10 yaş arası şeklinde belirtiyorlar.

 

*Değerli bilgileri için Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mine Elagöz Yüksel’e teşekkürlerimizle…