Uzaktan Eğitim Döneminde Ebeveynler Nelere Dikkat Etmeli?

Fotoğraf: Shutterstock

Koronavirüs salgını yayılmaya devam ettikçe önlemler de aynı şekilde artırılıyor. Okullar kapanarak uzaktan eğitime geçiyorken ve yakın zamanda açılma olasılığı oldukça düşükken, aileler öğretim materyalleri topluyor, ders programları oluşturuyor ve uzaktan eğitim süresince çocuklarının psikolojilerini olabildiğince stabil hale getirmeye çalışıyorlar. Tüm bu süreci organize etmeye çalışmanın ebeveynler için ne kadar yorucu olabileceğinin farkındayız. Bu sebeple, uzaktan eğitim sürecini doğru şekilde yönetebilmeleri için bilmeleri gereken önemli ipuçlarını ebeveynler için derledik.

Deneme yanılma dönemini öğrenme fırsatı olarak görün

Öncelikle, öğretmenler için bile okuldaki ders sürecini yönetmenin nadiren mükemmel gittiğini bilmenin rahatlığını yaşayın. Ne kadar iyi hazırlanmış olursanız olun, çocuklarınız zaman zaman söylediklerinize karşı gelecek ve sizlerle mücadele edecekler. Bunu bir deneme yanılma süreci olarak düşünebilirsiniz. Ebeveyn olarak, bu yeni süreçte kaçınılmaz olarak atacağınız yanlış adımları bir öğrenme fırsatı olarak görün.

Çocuğunuz ve kendiniz için günlük program oluşturun

Günlük program, öğrencilerin odaklanmasına yardımcı olur. Bu yüzden ilk işiniz çocuğunuzla birlikte günlük bir program oluşturmak olsun. Öğretmenler yeni öğretim dönemlerine ders planı yaparak başlarlar, çünkü çocuklar karşılarına ne geleceğini bildiklerinde daha kolay öğrenirler. Ebeveyn olarak oluşturacağınız program çocuğunuz için iyi olacağı gibi eşinizle görev dağılımı yapmanıza da katkı sağlayacak. Molalar, yapılacak aktiveler, çocuğun bireysel ihtiyaçları gibi birçok konuyu programa dahil edebilir, yapılacak işleri planlayabilirsiniz.

Bu süreçte olabildiğince esnek olmayı unutmayın. Programı hazırlarken çocuğunuzun kişiliğini ve tepkilerini göz önünde bulundurmak zorundasınız. Okuldayken derslere odaklanmak ile evde eğitim sürecine adapte olmak oldukça farklı durumlar. Çocuğunuz için nasıl bir planın etkili olacağını zamanla öğreneceksiniz. Şimdiden günübirlik planlar yapmaya hazır olun.

Uzaktan eğitim sürecini etkinliklerle destekleyin

Çocuğunuzun okulu uzaktan eğitim için çeşitli görsel ve yazılı materyaller sunabiliyorsa, bu süreci müfredatı tamamlayan etkinliklerle desteklemelisiniz. En kapsamlı uzaktan öğrenme planları bile bütün gün öğrencileri ders başında tutamaz ve ek faaliyetler bulunması gerekir.

Çocuğunuzu dinleyin

Çocuğunuzun yaşı büyükse kendi programlarını oluşturmaları için teşvik etmeye çalışın. Programı siz hazırlamış olsanız bile, çocuğunuzun fikirlerini dinlemeyi ihmal etmeyin. “Anlamadım” ya da “Yoruldum ve bunu yapamıyorum” derse, ne yapması gerektiğini söylemek yerine önce kendisini dinleyin. Çocuğa fikirlerinin dinlendiği hissini vermek oldukça önemlidir ve ilerleme kaydetmesine yardımcı olacaktır.

Birden fazla çocuğunuz varsa planlarınızı ona göre kurgulayın

2 veya daha fazla çocuğu olan ebeveynler, birden fazla uzaktan eğitim planı arasında denge kurmak zorundadır. Zor gözüküyor olabilir ama imkansız değil. Öncelikle, yaşı daha büyük olan çocuğunuzdan yardım isteyebilirsiniz. İlk başta şikayet etseler bile çocuklar kendilerine sorumluluk verildikçe daha mutlu olurlar.

Evin içerisinde öğretmen modundayken, eğitim başlangıç zamanlarına göre program yapmayı ve çocuklarınız için birden fazla öğrenme alanı oluşturmayı unutmayın. Evin içindeki ses seviyesini farklı dersleri birbirine karıştırmayacak şekilde ayarlayın.

Konu anlatırken göz teması kurun

Çocuğunuza bir konuyu tekrar anlatırken ya da ödevine yardım ederken, sözlü talimat vermeden önce sizinle göz teması kurmasını bekleyin. Anlatımınız bittikten sonra, söylediklerinizi ana hatlarıyla tekrar etmesini isteyin. Uzaktan eğitim süreci herkesin sabrını test edecektir, bu yüzden süreç boyunca sakin kalmaya çalışın.

Molaları planlayın

Yapacağınız etkinlikleri çocuğunuzun dikkat alanlarına göre yapılandırmaya çalışın. İlkokul çağındaki çocuklarının çoğu ortalama olarak 25 dakika boyunca derse odaklanabilirler. Çocuğunuzun daha verimli ders çalışabilmesi için belli aralıklarla molalar planlamalısınız. Molaları düzenlerken, telefonlarda yer alan zamanlayıcı uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzun molalardan sonra tekrar derse odaklanabilmesini sağlamak için, evin içinde kısa bir yürüyüş yapmasını, merdiven çıkmasını ya da kısa süreli bir oyun oynamasını isteyebilirsiniz.

Normal bir okul günü, çocuklara bağımsız olma ve arkadaşlarıyla vakit geçirme gibi fırsatlar tanır. Evden öğrenme döneminin ise farklı fırsatları var. Bu süreç içerisinde çocuğunuzun özerklik geliştirdiğini, becerilerini daha fazla kullanmaya çalıştığını göreceksiniz. O yüzden sakin olun ve süreci olabildiğince planlı yürütmeye çalışın. Planı doğru şekilde kurduğunuzda, çocuğunuzun sürece tahmin ettiğinizden daha iyi adapte olduğunu göreceksiniz.