Yenidoğan Bebeklerde Cilt Bakımına Dikkat!

 

Yaz aylarının gelişiyle birlikte hava sıcaklıkları da artışta. Hal böyle olunca hem biz anneler hem de miniklerimiz bol bol suyla haşır neşir durumda. Oysa yeni doğan bebeklerde cilt bakımı hassasiyet gerektirirken bebeklerin yumuşak olan hassas cildi özel bir bakıma ihtiyaç duyuyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu’na yeni doğan bebeğimizi ne sıklıkta yıkayalım, diye sorduk. Bakın sizler için neler anlattı…

Yeni doğan bebekte annenin birincil önceliği beslemek ve sıcak tutmaktır. Fakat cilt bakımı da aynı düzeyde önemlidir yeni doğan için. Yeni doğan bebek derisi çok narindir. Bağışıklık sistemi ise henüz tam gelişmemiştir. Kıyafetler, temizleme ürünleri ve günlük bakım ürünleri içinde bulunan kimyasallar, parfümler ve boyalar bebek derisinde tahrişe, kuruluğa veya döküntülere neden olabilir. Bu konuda alabileceğiniz birçok önlem var.

Bebeklerde Doğal Cilt Bakımı

Bebek doğduğunda derisi kırışık ve üzerinde ‘vernix’ olarak isimlendirilen koruyucu bir katmanla kaplıdır. Bu katman yaşamın ilk haftasında kendiliğinden soyularak yok olur. Bu katmanı soymaya veya keseleyerek uzaklaştırmaya gerek yoktur. Yeni doğan cilt bakımında ana kural “her şeyin azı iyidir” olmalıdır. Bebeği çok sık yıkamak zorunda değilsiniz. İnsan için en iyi nemlendirici kendi ürettiği yağıdır. Hiçbir nemlendirici doğal yağımızla özdeş değildir. Bir yaşına kadar olan çocuklarda sık banyo yaptırma derideki koruyucu yağ katmanını uzaklaştırdığı için çok istenmez. Koruyucu yağ katmanı alınan deri, dış etkenlere karşı savunmasız kalır. Bu durumda kimyasal alerjenlerin deriyle temas şansı artar bu durum egzamaya davetiye çıkartır. Bebekler dışkı ile kirlenme ve yemek sonrası kusma gibi doğal durumlar haricinde çok kirlenmezler. Özellikle ilk bir ayda haftada üç kez banyo ve günlük ağız ve bez bölgesi bakımı yeterlidir.

Bakım Ürünlerine dikkat!

Bebek bağışıklık sistemi yeterli olmadığı için ilk aylarda bebek bakım ürünlerini çok kullanmamayı öneririm. Tümü kimyasal içerikli bu ürünler özellikle alerjik alt yapısı olan ebeveynlerde bebekte de bir alerjik yanıtı tetikleyebiliyor. Kıyafetleri kullanmadan önce mutlaka bebekler için üretilen boya ve parfüm içermeyen ürünlerle ailenin diğer bireylerinin kıyafetlerinden ayrı yıkayın. Kıyafetlerin yumuşak doğal pamuktan üretilmiş ürünlerden olmasına özen gösterin. Bebeklerde egzama ilk üç ayda yanaklarda kızarıklık, kabuklanma ve bazen sulantılı yaralarla kendini belli eder. Dördüncü aydan sonra kollar, bacaklar ve gövdede döküntüler görülebilir. Bu durumda alınacak önlemler için mutlaka çocuk doktorunuz veya dermatoloji uzmanınızdan yardım alın.

Bebeklerde görülen en sık deri sorunu bez bölgesi döküntüleridir. En sık bez bölgesi döküntü sebebi kirli ve ıslak bezle uzun süreli temastır. Bazen banyo sonrası yeterince kurulamadan bezlenen bebeklerde de benzer sorunlar yaşanabilir. Mantar veya bakteriler de bez bölgesi dermatitine neden olabilir. Özellikle antibiyotik kullanan bebeklerde mantar sorunu sıklıkla görülür. Bu nedenle çocuk doktorunuzdan antibiyotik başlaması halinde mantar gelişimini engelleyecek önlemler önermesini mutlaka isteyiniz.

Bebeğe Her Banyo Sonrası Masaj Uygulayın

Bebeğinizle bağ kurmak, onunla sık temas etmek, dokunmak ve sarılmak çok önemlidir. Bebekte tenle temas hormonların salgılanması, bağışıklığın arttırılması ve hastalıklarla savaşta çok etkin rol oynar. Masaj yapılan bebekler daha sakindir, iyi uyur ve daha az ağlarlar. Bu durum her ebeveynin doğal istediğidir. Masajın yumuşak hareketlerle sıcak elde ısıtılmış bebe yağı ile yapılması yeterlidir. Masaj yaparken bebekle göz teması kurulmalı ve sürekli yumuşak tonla konuşmalı veya yumuşak bir şarkı söylemelisiniz.