Evde Saç Nasıl Boyanır ve Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Evde Saç Boyama

Koronavirüse yönelik alınan önlemler kuaförlerin ve güzellik salonlarının kapanmasına neden olurken, kadınlar evde saçlarını en iyi şekilde nasıl boyayabilecekleri sorusunun cevabını aramaya başladılar. ”İş başa düştü!” diyerek çıkacağınız bu yolda işinize yarayabileceğini düşündüğümüz ”Evde saç nasıl boyanır?” ipuçlarını sizler için derledik. 

Uzmanlar, koronavirüse karşı korunmanın en önemli yollarından birini de psikolojiyi sağlam tutmak olarak görüyor. Bu sebeple, kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayan şeyleri elimizden geldiğince yapmak zorundayız. Aynaya baktığınız zaman saç dipleriniz sizi mutsuz etmeye başlıyorsa, şimdi kolları sıvamanın tam zamanı!

YouTube üzerinden işinize yarayacağını düşündüğümüz videoları ve evde saç boyama konusunda size yol gösterecek ipuçlarını derledik. Bundan sonrası sizde!

Boya kutusunun üstündeki resme güvenmeyin

Kutunun üzerindeki kadının saç rengini çok beğeniyor ve gülen yüzü size müthiş bir güven veriyor olabilir. Fakat güvenmemelisiniz. Uzmanların söylediğine göre, sizin saçınızdaki renk her zaman kutunun üzerinde yer alan modelin saçından daha açık oluyor. Bunun sebebi ise kutu boyalardaki geliştirici içeriklerinin kuaförlerde kullanılanlardan daha güçlü olması. Saçınızdaki rengin nasıl olacağına dair en iyi tahmini kutunun üzerindeki grafiğe bakarak yapabilirsiniz. Grafik, size farklı saç rengi tonlarından elde edilecek son rengi gösterecektir.

İki kutu satın alın

Saçlarınız omuz hizasını geçiyorsa, omuz uzunluğunda ve kabarık ise en sağlıklı sonucu almak için aynı renkten iki kutu satın almanız gerekiyor. Ayrıca, boyalarınızı cam veya plastik bir kapta karıştırdığınızdan emin olun. Metal olmamasına özen gösterin! Çünkü metal olan kaplar boyanın oksitlenmesine ve renginin değişmesine neden olur.

Saç şekli ve dokusunu göz önünde bulundurun

Saç şeklinizin ve dokusunun ne olduğu boyama konusunda oldukça önemlidir. Kıvırcık veya asi saçlar rengi daha hızlı emer ve boyadığınızda daha serin renklerde tonlanır. Zaman zaman, mavimsi bile görünebilir. İnce saçlar, rengi kolayca emmez ve boyandığında daha sıcak renklerde tonlanır. Yani, turuncu, kırmızı veya bakır alt tonlarına sahip olur.

Peki boya seçme esnasında bu bilgilerin sizin için önemi nedir? Saçlarınız kıvırcık veya kabarıksa, sıcak (altın, bakır, bronz) ancak doğal saç renginizden biraz daha açık bir renk seçin. Saçlarınız ince ve düzse, doğal renginizden biraz daha koyu olan daha soğuk tonları (şampanya, bej) seçmeye çalışın.

Sadece dipleri boyayacaksanız saçınızın geri kalan kısmını koruyun

Sadece diplerini yapacaksanız, saçınızın tonunu korumak için bir hindistancevizi yağı yardımı alabilirsiniz. Boyadıktan sonra, köklerinizi durulayacaksınız ama bu işlem saçınızın geri kalanını lekelemenize neden olabilir. Bu nedenle boyanın saçınızın geri kalanından damlamasını önlemek için hindistan cevizi yağından bariyer oluşturabilirsiniz. Alnınıza, kulak arkalarınıza vazelin sürerek buralara boya bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Bölüm bölüm ilerleyin

Düzensizliği önlemek için, başınızın arkasına doğru uzanan bir orta kısım oluşturun ve saçınızı dört bölüme ayırın. İkisi kulakların önünde ve ikisi arkada olsun. Uygulamayı yaparken organize olmak bu noktada çok önemli. Dört bölüm oluşturmak üzere klipsleri kullanın ve boyama işlemini önden arkaya doğru gerçekleştirin.

Su ekleyebilirsiniz

Boyayı durulamadan önce, kafanıza biraz su serpin ve birkaç saniye boyunca saçlarınızı ellerinizle karıştırın. Bu işlem, boyayı emülsifiye eder ve her yöne hareket etmesini sağlar. Böylece herhangi bir çizginin oluşma ihtimalini en aza indirmiş olursunuz.

İlk yıkamada hemen şampuan kullanmayın

Boyayı yıkarken ilk olarak şampuan kullanmayın ve sadece suyla yıkayın. Sonrasında kullanacağınız şampuanın renk açılmalarını önlemesi adına sülfat içermemesine özen gösterin. Ardından saç kreminizi uygulayın ve kurutun.