Boyalı Saçları Korumak İçin Yapılması Gereken 10 Şey

Kadınların kuaförde en çok vakitlerini harcadıkları işlemlerin başında ”saç boyatmak” geliyor. Yaşa ve saçın yapısına göre boyatma sıklığı değişse de, tüm boyalı saçlar için değişmeyen tek bir gerçek var. O da daha fazla özen gösterilmesi gerektiği ile ilgili. Yazımızda yer alan 10 öneri sayesinde kuaförlerde daha az para harcamanızı sağlayacak ve göz alıcılığını uzun süre kaybetmeyecek saçlara sahip olacaksınız.

1- Boyadan sonraki 48 saat boyunca saçlarınızı yıkamayın 

Saçlarınızın boyanması sırasında, ”kütikül tabakası” adı verilen saç telinin koruyucusu dış tabakası açılmış olur. Saçın parlaklığını sağlayan ve dokusunu oluşturan bu tabakanın kapanması yaklaşık 2 gün sürer. Öncesinde saçlarınızı yıkamanız boyanın akmasına da sebep olabilir. Bu sebeple, boyamadan sonra bu süreyi beklemeniz bir sonraki kuaför ziyaretinizin gününü ileri tarihe atmanızı sağlayacaktır.

2- Sülfat içermeyen şampuan ve saç kremi kullanın

Sülfat, birçok kişisel bakım ürününde bulunan anyonik deterjana verilen addır. Bu bileşen şampuanlarınıza ve saç kremlerinize köpürmesini sağlamak için kullanılır. Ayrıca sülfat kullanımı, saçlarınızı doğal yağlarından ve neminden sıyrılmasına neden olur. Bu da boyama işlem görmüş saçlarınızı soymaya neden olabilir. Saç renginizin solmasını önlemek için sülfat içermeyen bir şampuan ve saç kremi kullanmanız gerekmektedir.

3- Saçınızı şampuanlarken suyun sıcaklığını düşürün 

Sıcak duşlar her ne kadar vücudumuza iyi gelse de, saçlar üzerindeki etkisi o kadar iyi olamayabiliyor. Saçların sıcak suyla yıkanması yine kütikül tabakasının açılmasına neden oluyor ve boyanın akmasını sağlıyor. Hafif ılık suyla şampuanlamanın ardından kreminizi sürün ve soğuk suyla durulayın. Ilık su şampuanın ve saç kreminin nüfuz etmesine ve temizlenmesine izin verirken, soğuk su saçınızın kütikülünü kapatarak renginin solmasını önleyecek ve saç kremi nemlendirici özelliğini güçlendirecek.

4- Her gün saçınızı yıkamayın

Saçınızı her gün yıkamak, renginin daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız kaçınmanız gereken bir şeydir. Sadece saç renginizi nemlendiren ve taze tutan doğal yağları yıkamakla kalmaz, aynı zamanda saçınızın boyasını da yıkarsınız. Rengi kilit altında tutmak için saçlarınızı iki günde bir veya haftada 2-3 kez yıkamayı denemelisiniz.


 

→ Bigoody’nin Önerisi: Schwarzkopf Professional’ın ilk renk kilitleyici saç terapisi serisi BC BONACURE pH 4.5 Renk Koruma

Patentli pH 4.5 teknolojisi ile yalnızca renklendirilmiş saçları korumakla kalmıyor, aynı zamanda mükemmel renkler için saçtaki renk pigmentlerini donduruyor. Sülfat içermeyen seride şampuan, krem, sprey ve koruma maskesi yer alıyor.

 


 

5- Saç kremine birazcık boya ekleyin 

Saç renginizin sürekli göz alıcı gözükmesini istiyor ve risk almaktan korkmuyorsanız bunu denemelisiniz. Yıkama esnasında saç kreminize ekleyeceğiniz küçük bir miktar boya, dipler gelene kadar sizi kuaförden uzak tutmanıza yarayacak. Tekrar etmekte fayda var, lütfen risk almaktan çekinmiyorsanız bunu yapın. Sonuçta ”küçük bir miktar” dendiğinde, bu kişiden kişiye değişebiliyor. 🙂

6- Klordan uzak durun

Klor, havuzların temizlenmesini sağlayan bir maddedir. Aynı zamanda, güneşli bir havuz gününün tadını çıkarırken saçınızdan rengini açacak bir kimyasaldır. Sarı saçlar yeşilimsi bir renk tona dönerken, koyu gölgeler donuklaşabilir, kuruyabilir ve parlaklığını kaybedebilir. Bu  sebeple, havuza girerken bone kullanmanız gerekmektedir. Ya da havuza girmeden önce ıslak saçınıza, durulanmayacak şekilde saç kremi sürebilirsiniz. Bu saçınızda bir bariyer oluşturacak ve klorun nüfuz etmesini engelleyecektir.

7- Güneşten koruyun

Mevsim ne olursa olsun, güneş ışınları saç renginizin solmasına yol açar. Güneşe uzun süre maruz kalmaktan kaçınmalısınız. UV korumalı ürünler kullanarak saç boyanızın uzun süre kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Uzun bir süre güneşe maruz kalacağınızı biliyorsanız, ekstra koruma sağlamak için şapka da takmalısınız.

8- Fön çekmeden ve düzleştirici kullanmadan önce saçınızın tamamen kuru olduğuna emin olun

Eğer ıslak saçlarınıza fön ve düzleştirme gibi işlemleri gerçekleştirirseniz aynı zamanda saçınızı yakıyor sayılırsınız. Sıcak alet kullanımı öncesinde ısı koruyucu krem ve spreyler kullanmak çok önemlidir.

9- Saçınızı sık sık boyamayın 

”Her şeyin fazlası zarar” atasözü tam da bu an için söylenmiş olmalı. Saçlarınızı beş ila altı haftada birden fazla seferde boyamak birtakım hasarlara neden olabilir. Dipler geldiğinde, bir sonraki boyamadan önce size yardımcı olabilecek çeşitli ürünler vardır. Evde rötuş kitleri, saç maskaraları ve püskürtmeli kök kapatıcılar vakit kazanmanızı sağlayacaktır.

10- Düzenli kesim yaptırın

Boyalı saçlarınızın sağlıklı görünmesini sağlamanın en iyi yollarından biri de düzenli periyotlar ile kestirmektir. Fazla radikal kesimler olmadan sadece yıpranmış saç uçlarını kestirmek bir anda tüm görüntüyü değiştirecektir.