Ev Tipi Peeling’e Dikkat!

Evde yapılan uygulamalar cilt üzerinde olumlu etkiler oluşturabildiği gibi bir takım olumsuzluklara da sebep olabiliyor. Her ne kadar kullanılan ürünlerin temelinde bitkisel içerikler olsa da en önemli noktanın cildi tanımak olduğunun altını çizen uzmanlar,  kullandığımız ürünlerin temelinde bitkisel içerikler olsa da bu ürünlerden belli oranda karışımlar yapılabildiğine dikkati çekiyorlar. Dolayısıyla, cildin neme ihtiyacı varken kişi evde yaptığı maskelerle cildi daha çok kurutabiliyor. En önemli nokta kişilerin kendi ciltlerini tanımaları…

“Cilt tipine uygun bakımlar yapılmalı”

Cilt tipini tanıyan kişilerin o yönde uygulamalar yapabileceğini belirten cilt uzmanları, evde yapılacak uygulamaların uzman hekimlere danışarak yapılması gerektiğinin altını çiziyorlar. Cildimizin, yağlı, karma, kuru gibi klasik ayrımları var. Bunun yanında bir taraftan yağlanan bir taraftan kuruyup pullanan ciltler var. Bu noktada biraz daha hassas ürünleri kullanacağız. Yağlı cilt temizleyici ürünleri kullanırsak daha çok kurutabiliriz. Yağlanan bölgelerde işe yarayabilir ama geri kalan bölgelerde daha çok reaksiyon görebilirsiniz. Hekime başvurarak doğru ürünlerin seçimini yapmak çok önemli.

Evde yapılan peelinglere dikkat!

Evde yapılan yanlış peeling uygulamaları da cilt üzerinde sıkıntılar yaratabilir. Analiz yapıldıktan sonra sunulan ürünler; cildin problemini artırmadan daha stabil gitmesini sağlıyor. Bir başka konumuz ise; cilt temizliğinde ev peelinglerini kullanmamız gerektiği. Bu noktada içinde sert partiküllerin olduğu ürünleri tercih etmemeliyiz. Gözenek problemimiz var. Gözeneklerimizin iyi temizlenmesini istiyoruz ama peeling ile cildi bir taraftan çiziyoruz, gözenekleri de büyütüyoruz. Fayda sağlamaya çalışırken daha çok zarar veriyoruz. En azından rutinde bu tarz ürünleri kullanmayalım. Bu yöntemler cilde daha çok zarar veriyor.

*Değerli bilgileri için Dermatoloji Uzmanı Dr. Yelda Bice’ye teşekkürlerimizle…