Evde Yapabileceğiniz Yüz Yogası Egzersizleri

Yüz Yogası

Güzellik yogası olarak da bilinen yüz yogası, yüzdeki kasları çalıştırarak kan dolaşımınızı hızlandırır ve derinizi besleyerek canlılık kazandırır. Yüz kaslarının sarkmasını engelleyen yüz yogasıyla cildinizi daha genç bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Lourdes J. D. Çabuk, Yüz Yogası adlı kitabında işlemi şu şekilde anlatır; Kadın erkek hepimiz, 30-35 yaşımızdan itibaren yüzümüzdeki ilk sarkma ve kırışıklık belirtilerini fark ederiz. Kaşlar yavaş yavaş düşmeye başlar; alında ve boyunda çizgiler, gözler ve ağız çevresinde kırışıklıklar belirir. Çare nedir? Estetik ameliyat mı? Botoks gibi uygulamalar mı? Bu kitapla neşter altına yatmadan, tamamen doğal yöntemlerle 10 yaş gençleşmenin sırlarını keşfedeceksiniz.”

Yüz Yogası Hareketleri

Boyun ve Gıdı Bölgesi İçin Yoga Hareketleri

Koltuğa dik bir şekilde oturun. Yüzünü olabildiğince yukarı kaldırarak boynunuzun iyice gerginleşmesini sağlayın. Sonra yavaşça başınızı aşağı eğin ve boynunuzla birleştiriyormuş gibi gıdınızı sıkıştırın. Bu hareketi tek seferde 20 defa olmak üzere günde 3 kez yapabilirsiniz.

Dudak Çevresi İçin Yoga Hareketleri

Dudak çevresi egzersizleriyle sigara kullanımına bağlı olarak gelişen ya da genetik yapıdan kaynaklanan çizgilerinizi azaltabilirsiniz. Bu egzersizleri, bulunduğunuz her yerde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ağzınızın içini nefesinizle doldurun ve 5 saniye bu şekilde durduktan sonra hızlı bir şekilde ağzınızdaki havayı dışarı atın. Tekrar aynı hareketi yapın ancak ikince seferde havayı 4 saniye tutun. Tekrardan hızlı bir şekilde geri bırakın. Her seferinde birer saniye azaltarak nefesinizi tutmaya çalışın. Saniyeler azaldıkça başa dönerek bu egzersizi 15 dakika boyunca uygulayın.

Nazolabial Çizgiler İçin Yoga Hareketleri

Yüz bölgesi yaş aldıkça sarkmaya başlar ve nazobial adı verilen çizgiler oluşur. Bu tarz oluk veya çizgiler düzenli yüz egzersizleri yapılarak hafifletilebilir. Yüksek sesle ‘O’ harfini söyleyin ve ağzınızı yaklaşık 10 saniye o şekilde tutmaya devam edin. Daha sonra ağzınızdaki havayı yavaşça dışarı verin. Daha sonra aynı hareketi ‘U’ harfi ile yapın. Günde 20 dakika bu egzersizi yaparsanız çizgilerinizi hafifletebilirsiniz.

Kaş Kaldırma ve Yanak Germe İçin Yoga Hareketleri

Kaşlarınızı yukarı kaldırın. Kaşlarınız kalkık pozisyondayken işaret parmaklarınızla sabit tutun ve sonra yavaşça yuvarlak hareketlerle masaj yapın. Biraz dinlenin ve ardından aynı hareketi tekrarlayarak 15 dakikalık egzersizinizi tamamlayın.

Yanaklardaki sarkmaları gidermek için önce nemlendirici kreminizi yüzünüze sürün. Sağ ve sol ellerinizi kullanarak elmacık kemiklerinizi yukarıya kaldırın. İyice yukarı kaldırdıktan sonra yuvarlak hareketlerle masaj yapın. Bu hareketi yaparken yüzünüz mutlaka gülme pozisyonunda olmalıdır. Bu egzersizi günde 3 kez olmak üzere 20 dakika kadar uygulayabilirsiniz.

Alın Kırışıklıkları İçin Yoga Hareketleri

Nemlendiricinizden parmak uçlarınızla alın. Alın kaslarınızı parmak uçlarınızla sert bir şekilde hissetmeye çalışın. Parmak uçlarınızı kaslarınıza vuruyormuş gibi hızlı hızlı masaj yapın. Yaklaşık 15-20 saniye sonra kan dolaşımınız hızlanmaya başlayacaktır. Sonraki adımda avuç içlerinize biraz krem alın. Sağ avcunuzu alnınızın sağ kısmına, sol avucunuzu da alnınızın sol kısmına yapıştırın. Bastırarak alnınızı yukarı çekmeye çalışın. Bu hareketi yaparken alnınızı kırıştırmamaya dikkat edin. Bu hareketi gece uyumadan önce 10-15 dakika kadar uygulamanız yeterli olacaktır.

Yüz Yogası İçin İzlenebilecek Video Önerileri

 


 

Kaynak: Tatler, Estethica