Kadınlarda Varis Oluşumuna Yol Açan 10 Neden!

 

Varis… Pek çok kadının ortak problemi! Neden ve nasıl oluşuyor bu varis denilen problem? Niçin çoğu kadında var? Peki ya  neden geçmek bilmiyor? İşte yanıtlar…

Bacakta yüzeyel ve derin olmak üzere iki adet toplardamar sistemi mevcut. Ayrıca bu iki sistemi birleştiren toplardamarlar da var. Atardamarların aksine toplardamarlarda kapaklar bulunuyor. Ayakta durduğumuzda ya da oturur haldeyken yerçekiminin etkisiyle kanın aşağıda toplanmasını önleyen bu kapaklarda bir sorun olduğunda basınç yükselmesi yaşanıyor. Bu da zamanla yan damarlarda belirginleşmelere ve damarlarda genişlemelere neden oluyor. Bacaklarda ağrı, özellikle gece gelişen kramplar, kaşıntı, şişme, ciltte renk değişiklikleri… Estetik kaygının yanı sıra yaşam kalitesini düşürecek derecede şikayetlere de neden olan bu üzücü tablonun adı varis.

Basitçe “toplardamarların genişlemesi “ olarak tanımlanan varis günümüzde en sık görülen hastalıklardan biri. Öyle ki Amerika’da 50 yaş üzerinde nüfusun yüzde 50’sinde bu hastalık mevcut. Ülkemizde de kesin bir rakam olmamakla beraber, 10 milyonun üzerinde kişide varis olduğu tahmin ediliyor. Tedavi edilmediğinde ölüme yol açabilen ve kronik venöz yetmezlik adı verilen ciddi bir hastalığa da neden olabiliyor. Birinci derecede akrabalarda varis hastalığı olması ve ilerleyen yaş, varis oluşumunun önemli risk faktörlerini oluşturuyor. Bunların yanı sıra alınacak tedbirlerle önlenebilen risk faktörleri de mevcut. İşte Varis oluşumunun nedenleri: 

1-Genetik Faktörler

Genetik yatkınlık varis hastalığının belki de en önemli nedeni. Bu yüzden anne ve babada varis varsa, bu hastalığın gelişmesini beklemeden koruyucu tedaviye başlamak çok önemli.

2-Bacak Bacak Üstüne Atmak

Bacak bacak üstüne atmak ayak bileğindeki toplardamar basıncının yüksek kalmasına ve dizin o bölgedeki toplardamara baskı yapması nedeniyle kan akımında azalmaya yol açıyor. Bu durum da yeni varis oluşumu ya da oluşan varislerin artışına neden olabiliyor.

3-Obezite

Obezitenin doğrudan varis hastalığına yol açtığı henüz saptanmış değil. Fakat fazla kilo nedeniyle az hareket etmek, baldır kaslarının yeterince çalıştırılmaması sonucu kanın yukarıya doğru pompalanamaması ve kapakların devamlı yüksek basınca maruz kalmaları varis oluşumuna sebep olabiliyor.

4-Hareketsizlik

Sabit bir şekilde oturularak ya da uzun süre ayakta kalarak yapılan işlerde çalışmak varise yol açabiliyor. Toplardamarlardaki kapaklar ayakta durduğumuzda ya da oturur haldeyken yerçekiminin etkisiyle kanın aşağıda toplanmasını önlüyor. Hareket ettiğimizde kapaklarda bir problem yoksa basınç 0 – 10 mmHg oluyor. Ayakta ya da otururken ise ayak bileğimizdeki toplardamar basıncı yaklaşık olarak 100 mHg’ye yükseliyor. Eğer kapaklarda bir problem varsa kaçak derecesine göre basınç yüksek kalıyor, bu da ilerleyen zamanda damarlarda genişlemeye, yan damarlarda belirginleşmelere yol açabiliyor.

5-Az Su İçmek

Doğrudan bir neden olmamakla birlikte az su içmek de varise neden olabiliyor. Az su içilmesi durumunda “hemokonsantrasyon” denilen kanın şekilli elemanları artıyor ve buna bağlı olarak kan yoğunlaşıyor. Bu durum hareketsizlikle birleşince derin ven trombozu denilen derin toplardamar tıkanıklıklarına yol açabiliyor. Bu hastalık hem akciğere pıhtı atmasına neden olabiliyor, hem de iyileşme sürecinde toplardamarlarda kapak bozuklukları oluşturarak tromboz sonrası sendrom adı verilen kronik toplardamar rahatsızlıklarına neden oluyor.

6-Yüksek topuklu ayakkabılar

Kadınlar için vazgeçilmezlerden olsa da, yüksek topuklu ayakkabılar bacak kaslarının yürüme anında kanın yukarıya doğru pompalama fonksiyonlarını bozarak toplardamarların basınca maruz kalmalarına neden oluyor. Ve karşınızda varis!

7- Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapları da varis oluşumuna sebep olabiliyor. Bu tip ilaçların içinde yer alan hormonların damarların artışına neden olabilmesinin dışında belki de oluşturdukları en önemli problem, derin toplardamarlarda yetersizliği olan hastalarda tromboza ( pıhtılaşma ) yol açabilmeleri.

8-Güneşlenmek

Evet, doğrudan değil belki ama dolaylı bir neden… Sıcak hava, kaplıca, sauna, güneşlenmek, kum banyosu… Sıcak hava damarları genişletiyor ve mevcut olan kapak yetersizliklerinin kaçak seviyesi yükseliyor. Bu tablo da varislerin genişlemesi veya yeni varis oluşumlarıyla sonuçlanıyor.

9-Hamilelik

Hamilelik Bu dönemde gerek hormonal değişikliklerin gerekse karın içerisinde büyüyen bebeğin toplardamar üzerine baskı yapmaları, buna bağlı olarak bacaklarda basıncın artması sonucunda varisler belirgin olmaya başlıyor ya da artıyor. Bu noktada önemli olan derin toplardamar kapaklarında yetersizlik olup olmaması. Eğer derin toplardamarlarda yetersizlik varsa bu sorunu yaşayan hamilelerin doğum öncesi ve sonrasında yakından takip edilmeleri şart.

10-Alkol

Varolan varislere alkolle birlikte yenileri eklenmiyor. Ancak toplardamarlar üzerine genişletici etkisiyle toplardamarlarda kaçak derecesini arttırması ve hareketsizliğe yol açması yüzünden toplardamarlarda basıncı artırarak mevcut varislerin çoğalmasına neden olabiliyor.