Karantina Günlerinde Makyaj ve Kuaför Diyeti

Koronavirüs tedbirleri kapsamında dünyanın birçok ülkesinde insanların evlerine kapanması, psikolojik sorunları da beraberinde getirdi. Karantina günlerinde kişisel bakım, güzellik vb. ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ve bundan dolayı kendini mutsuz hissedenler için evde yapılabilecek birçok alternatif bulunuyor.

Estesante Clinic’in sahibi Şebnem Demir, bu olumsuz durumla başa çıkmak isteyenler için karantinada güzellik önerilerini paylaştı.

Makyaj diyeti zamanı

İş, okul, sosyal hayattan uzaklaşılan bu dönemi ‘makyaj diyeti’ yapmak için bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini belirten Demir, “Günlük yaşantımızda yaptığımız makyajlar nedeniyle gözeneklerimiz tıkanıyor, cildimiz yoruluyor. Evden çıkmadığımız bu dönemi fırsat olarak görüp makyajdan uzak durmak cildi dinlendirmek açısında çok iyi olacaktır” dedi. Ancak sadece bununla yetinilmemesi gerektiğini aktaran Demir, “Makyaj diyetini ister istemez bu süreçte yapabiliyoruz. Öte yandan hem içerinden hem de dışarıdan güzelleşmemiz mümkün” diye konuştu.

Yemeği kaçırmayın

Demir’in içeriden güzellik için ilk önerisi doğal yollarla stresle başa çıkmak ve metabolizmayı kuvvetlendirmek için melisa çayı, yeşil çay ve zencefil çayı. Evde oturulan bu sürede insanların kontrolsüz yemek yediğine dikkat çeken Demir, “Evde yapacak bir şey bulamayanlar kendilerini yemeğe veriyor ve kontrolü kaçırabiliyor. Bu noktada eskisine göre fiziki aktivitelerimiz sınırlı olduğu için daha sağlıklı yemekleri tercih etmeliyiz” dedi.

Cildin matlaşmasına ve sivilcelere neden olabilecek aşırı yağlı yiyecekler, asitli ve şekerli içeceklerden uzak durulması gerektiğini aktaran Demir, “Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisini dinleyerek alkol ve sigaradan da uzak durulmalı” diye konuştu.

Bol bol su için

Canlı ciltler ve güçlü saçlar için günde en az 2 litre su içilmesi gerektiğine dikkat çeken Demir, şunları söyledi: “Bu bağışıklığımızın yüksek tutulması için oldukça önemli. Ayrıca bağışıklık güçlendirici vitaminler almak hastalıktan koruduğu gibi ciltteki matlık, leke gibi cilt problemlerini de ciddi ölçüde azaltacaktır.”

Kendi maskenizi yapabilirsiniz

Demir’in karantinada olanlar için bir diğer önerisi ise evde yapılabilecek cilt maskeleri. Kendi imkânlarınızla birçok cilt maskesi yapılabileceğini belirten Demir, “Örneğin cildi parlak ve nemli yapmak için yoğurt-bal-yulaf ezmesi maskesi, cildinizin daha sıkı ve gergin görünmesi için muz maskesi, ciltteki tonlamayı sağlamak için ise elma sirkesi maskesi tercih edilebilir” dedi.

Kuaför işlemlerinizi evde yapın

Şebnem Demir, son olarak eve kuaför çağıranları da uyardı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında berber, kuaför, güzellik merkezlerinin kapatıldığını hatırlatan Demir, “Bazı insanların bu yasağı evlerine kuaför çağırarak deldiğini duyuyoruz. Bu çok yanlış bir tutum. Virüs yayılımının önüne bu şekilde geçilemez. Lütfen bir süre kuaför işlemlerimizi evde kendi imkânlarımızla yapalım.” dedi.