Bu Kadın Tepeden Tırnağa Yeşil!

 

Gerçek adı Elizabeth Sweetheart ama ona hemen herkes ‘Bayan Yeşil’ ya da ‘Yeşil Kadın’ diyor. Kendisi son yirmi yıldır yemyeşil bir evrende yaşıyor. Evet, saçından makyajına, giysilerinden ev dekorasyonuna yaşamın içinde aklınıza gelecek hemen her alanda tek renk tercihi yeşil. Kimine göre saçma, kimine sorarsanız çok sıkıcı. Ama ille de eğlenceli…

 

Kendi cümleleriyle kendini son derece net anlattığı NY Times röportajıyla dikkatimi çekti bu yeşilli kadın. “Ben artık yeşil oldum, başka renk giyemem” diyordu son derece doğal. Tamamen yeşiller içinde yemyeşil koltuğunda oturur durumda pozları vardı. Görünüşe bakılırsa fotoğrafın çekildiği oda duvardan duvara yeşile boyanmıştı. Halılar, koltuklar, sehpa hatta üzerinde duran fincan dahi yeşildi, yemyeşil!

 

Söylediğine göre bu durum yıllar içinde gelişmişti. Onca yeşil eşyayı nasıl topladığını farketmemişti bile! Ona, yaşam biçimine bakınca farklı biri olduğu anlaşılıyordu. Güzel sanatlarla uğraşan –tasarımcılar ve kumaş üreticileri için desen çiziyor- ilginç kadın, bana çok sıradışı ama bir o kadar dacesur geldi. Düşünsenize, biz kadınlar çoğu zaman kendimizden çok diğer insanları hoşnut edecek biçimde giyiniyoruz. Yeşil Kadın ise sadece kendi için…

 

“74 yaşındayım. Yeşil bence en pozitif ve en mutlu renk” derken üzerinde yeşil bir kazak, yeşil çoraplarıyla uyumlu yeşil ayakabıları ve yeşil bir pantolon vardı.

 

Yeşil saçlarını yeşil bir tokayla ensesinde toplamıştı. Yeşil kalem çekip yeşil far sürdüğü gözleri yeşil gözlük çerçevesinin ardında mutlulukla ışıldıyordu. Çok sevdim onu tanımadan. Çok imrendim. Sizce de çok hoş değil mi?