Frida Kahlo’nun Renkli Gardırobu İlk Kez Günışığına Çıktı!

 

Frida Kahlo… Belki de o gerçek anlamdaki ilk stil ikonu. 1954’teki ölümüne rağmen bugün hala sanatçı Frida Kahlo yaşayan bir isim. İlginç ve simgesel tabloları, kişisel stili ve sözleri bugün hala pek çok kadın için ilhan kaynağı.

 

 

 

 

 

 

 

Tıpkı tabloları gibi Kahlo’nun gardırobu da çok renkliydi.

Bu özel kadın, fiziksel zorluklarının üstesinden gelmek için duygusal gücünü ve  modayı kullandı. Sadece 18 yaşındayken yaşadığı ölümcül kaza sonrası hayatı değişen Frida, bu süreçte adeta kendi modasını yarattı. Pek çok medikal destek ürününü modernize edip kişisel moda anlayışına dahil etti. Giyilebilir eserlere imza attı. Yaşamı boyunca onu etkileyen fiziksel zorluklarla başa çıkmanın bir yolu olarak moda ve sanatı kullandı. 1953’te bacağı kesildiğinde kullandığı yapay ekstremiteyi renkli danteller ve süslerle özgün hale getirdi örneğin.

Küçükken geçirdiği çocuk felci yüzünden bir bacağı diğerinden ince olan Kahlo, ileriki yıllarda yaşadığı kaza sonrasında bacaklarından birine veda etmişti. Hep uzun elbiseleri tercih eden Kahlo, bu sayede bacaklarını gizliyordu.

 

 

 

 

 

 

 

Diego’nun Sırrı

Kahlo’nun bu dünyaya vedasından sonra kocası Diego Rivera eşyalarını Mexico City’deki evinin banyosunda adeta mühürledi. 50 yıldır istifini koruyan eşyaların 2004’e kadar Frida Kahlo Müzesi’nce katologlanmasına dahi izin verilmedi.  Ve şimdi… Japon fotoğrafçı Ishiuchi Miyako, Frida Kahlo koleksiyonunu belgelemekten onur duyuyor. 35 mm’lik bir kamera ve doğal ışık kullanarak, daha önce görülmemiş 300’den fazla nesnenin fotoğrafını çeken sanatçı, Frida’nın sıradışı ve güç yaşamını da bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.