Sutyen Deyip Geçmeyin Doğrusunu Seçin!..

Sutyen deyip geçmeyelim sevgili kadınlar! İç dünyamızın en özel parçaları onlar. Kadın güzelliğinin simgesi göğüsler olunca, sutyenler de önem arzediyor haliyle. İşin tabii bir de sağlık kısmı var. Doğru sutyen seçimi çok önemli. Yanlış sutyen estetik dışı bir görünümün beraberinde bel, sırt ve hatta boyun ağrısını da getiriyor. Spor yapanlar için durum daha da ciddi. Spor ve egzersiz yapan kadınların % 70’inden fazlası yanlış sutyen yüzünden ağrı ve geri dönüşsüz sarkma sorunu yaşıyor.

Sutyen bir iç giyim objesi olmasına rağmen sutyen seçimi doğrudan dış görünüşümüzü belirliyor. Kadınların pek çoğu göğüslerinden şikayetçiler. Örneğin büyük göğüslü kadınların tercihi ‘minimiser’ dediğimiz küçültücü sutyenlerken küçük göğüslü kadınlar ise sıklıkla ‘push up’ yani kaldırıcı modelleri tercih ediyorlar. Anlaşılan büyük göğüslü kadınlar göğüslerini küçük; küçük göğüslüler ise büyük göstermek istiyorlar. Estetik bir yana, işin sağlık yönü de ciddi önem arzediyor. Öyle ki; kadınların yüzde 70’inden fazlası yanlış sutyen kullanımı nedeniyle meme ağrısı ve geri dönüşsüz sarkma sorunuyla karşı karşıyalar. Dolayısıyla sutyene sıradan bir iç çamaşırı şeklinde bakmamamız, gerekli özeni göstermemiz gerekiyor.

Kadınları hem günlük hayatlarında hem de spor yaparken bedenlerine uygun sütyen kullanmaları konusunda uyaran Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi (SABİF) Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, memede bulunan Coopers bağlarının aşırı uzamasına neden olan egzersizlerin uygun olmayan sütyenlerle yapılmasının meme sarkmalarına davetiye çıkardığını dile getiriyor. Cilt ve memeyi göğüs duvarına bağlayan ince Coopers bağları dışında memeleri destekleyen bir kas yapısı olmadığını kaydeden Kaya, “Özellikle Coopers bağlarının aşırı uzamasına neden olan egzersizlerin uygun olmayan sütyenlerle yapılması geri dönüşsüz meme sarkmalarına yol açmaktadır” açıklamasını yapıyor.

Meme ağrısı yaşam kalitesini düşürüyor

Her 5 kadından 1’inin egzersiz/spor sırasında memelerinde hissettikleri ağrı nedeniyle egzersizi bıraktığını, motivasyonlarını kaybettiğini ve yaşam kalitelerinin azalmasından endişe ettiklerini belirten Defne Kaya, buna karşın spor için dizayn edilen sütyenlerin kadınların fiziksel aktivite seviyelerini arttırdığını ifade ediyor. Egzersizin memelerde neden ağrı yaptığına dair net bir bilgi ve bulgu bulunmadığını belirten Doç. Dr. Defne Kaya, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu konu tam olarak çözümlenememiş olsa da meme dokusu etrafındaki yapılarda gerim artışının memelerde ağrı yaptığı düşünülmektedir. Kadınların memeleri yürüme sırasında 4 cm, koşma sırasında ise 15 cm aşağı-yukarı-içe-dışa doğru hareket ediyor. Bu çok yönlü yer değişimi göğüsteki destekleyici bağ ve cilt/cilt altı dokuyu uzattığı için hem ağrıya hem de sarkmaya neden oluyor. Egzersiz yapın ya da yapmayın memelerinizde, bel ve boynunuzda ağrısı oluşturacak, geri dönüşsüz sarkmalara yol açabilecek sütyenleri kullanmaktan mutlaka kaçının.”

Kontrolsüz hareketi % 53 azaltıyor

Uygun sütyen kullanımı ile memelerdeki kontrolsüz hareketin yüzde 53 oranında azaldığına da dikkat çeken Kaya, “Meme dokusunu göğüs duvarına doğru iten, memeleri birbirinden ayıran ve her iki özelliği de ihtiva eden toplam 3 tip spor sütyeni var. Spor ya da egzersiz yapıyorsanız bu sütyenleri kullanın, ama denemeden kesinlikle almayın” diyor.

Uygun sütyen nasıl seçilmeli?

  • Her sütyen sizin için uygun değildir. Meme dokusunu, göğüs kafesini ve omuzlarınızı kavrayan sütyenleri tercih edin.
  • Denemeden satın almayın.
  • Deneme odasında olduğunuz yerde sıçrayın ve memenizde ağrı oluşup oluşmadığını kontrol edin.
  • 45 yaşından sonra özel dizayn edilmiş sütyenleri kullanın.