Şiddetli Regl Ağrılarınızın Sebebi Çikolata Kisti Olabilir!

35 yaşındaki Rojan Arif Muhammed’in şiddetli ağrılarının sebebi tam 7 yıl sonra ortaya çıktı ve kendisine çikolata kisti teşhisi koyuldu. 

7 yıl önce ikiz bebeklerini doğuran Rojan Arif Muhammed, 8 ay boyunca oğullarını sağlıklı bir şekilde büyütmeye odaklandı. Fakat 8. ayın sonunda çok şiddetli adet ağrıları başladı. Ağrılarının şiddeti ve gün sayısı giderek artan genç kadın, yıllarca hem kendi ülkesinde hem de başka ülkelerde derdine çare aradıysa da bulamadı.

Dayanılmaz hale gelen ağrılardan kurtulmak için yaptığı araştırmalar Rojan Arif Muhammed’i, Acıbadem Altunizade Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta’yla tanıştırdı. Doç. Dr. Usta’nın “endometriozis (çikolata kisti)” teşhisi koymasının ardından bir ay sonra, genç kadın karın duvarındaki 11 cm’lik çikolata kistinden ameliyatla kurtuldu.

Kendisi de diş hekimi olan kocası Dt. Lezan Davut sevincini “Eşimin yüzü yıllardır ilk kez gülüyor. İkizlerimiz 7 yaşına geldi neredeyse, bu süreci eşim hep ağrılarla geçirdi. Çocuklarıyla istediği gibi ilgilenemedi hastalığından. Çocuklarım da çok üzülüyordu anneleri ağrı çekerken. Artık çok mutlu, onlarla doya doya oynayacak” sözleriyle ifade etti.

Teşhis almak 7 yıl sürdü

Rojan Arif’i sağlığına kavuşturan Doç. Dr. Taner Usta, dünya genelinde bir kadının endometriozis – çikolata kisti teşhisi almasının gelişmiş ülkelerde 7 yıl, gelişmekte olan ülkelerde ise 10 ila 12 yıl sürdüğüne ve hastanın bu süre içerisinde en az 7 doktor görmek zorunda kaldığına dikkat çekti. Çok sık rastlanmasına karşın hastalıkla ilgili farkındalığın hala çok düşük olduğunu söyleyen Doç. Dr. Usta “Bu hastamız da 7 yıl kadar çok sıkıntılı bir süreç geçirmiş. Çok daha küçük bir cerrahi müdahale ile sorunu çözülebilecekken bizim yaptığımız gibi büyük çaplı bir operasyon yapmak durumunda kaldık ve 11 cm genişliğinde, 5 cm derinliğinde bir endometriozis dokusu çıkardık. Hastalık tüm karın duvarını tutmuştu, sadece cilt dokusu sağlıklı kalmıştı. Burayı tamamen temizleyip, duvarı tutan kasları da alıp bu duvarı içten yeniden yapılandırmak için büyükçe bir yama kullandık. Daha önce teşhis edilmiş olsaydı bu kadar sıkıntı yaşamaz ve daha küçük bir müdahale ile çok daha erken tedavi olabilirdi” şeklinde konuştu. Doç. Dr. Taner Usta, kadın hastalıklarının ve özellikle ağrılı geçen bir adet döneminin genellikle ‘normal’ kabul ediliyor olmasının bu hastalığın akla gelmesini engelleyen en büyük etkenlerden biri olduğuna da vurgu yaptı.

Ağrı kesicilere bağımlı yaşıyordum

Ağrıları başladıktan sonra sayısız doktora göründüğünü dile getiren Erbilli eczacı Rojan Arif Muhammed, hastalığına bir türlü doğru tanı konulamadığını, en son bir ayın tam 19 gününü şiddetli ağrılarla geçirmek zorunda kaldığını söyledi. Doç. Dr. Taner Usta’yı internet aramalarında eşinin bulduğunu ve tüm incelemeleri iletmelerinden sonra kendilerine bir saat içerisinde teşhis dönüşü yapıldığını belirten genç kadın, ağrısız ayakta durabilmeyi neredeyse unuttuğunu söyledi.


 

Endometriozis çözümsüz değil

Özellikle sanayileşen ülkelerde et, süt tüketimi ve glütenden zengin beslenme biçimlerine bağlı olarak endometriozis hastalığının giderek artmakta olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Taner Usta, endometriozisin çok yaygın bir hastalık olduğuna ve bu belirtilerin varlığı durumunda bu hastalığın mutlaka akla gelmesi gerektiğine dikkat çekiyor:

  • Şiddetli adet sancısı varsa
  • Adet döneminde büyük tuvaleti yaparken makata vuran şiddetli ağrılar varsa
  • Ağrılı cinsel ilişki varsa