Joe Biden’ın Kadın Başkan Yardımcısı Kim Olacak?

ABD’de başkanlık için seçim yarışı hızlanırken en çok tartışılan konulardan biri Demokratların adayı Joe Biden’ın başkan yardımcısının kim olacağı oldu. Konuyla ilgili kendisine yöneltilen sorularda Joe Biden sürekli olarak bir kadın başkan yardımcısı seçeceğini işaret ediyor.


Biden yukarıdaki videoda, ”Eğer başkan seçilirsem, kabinem ve hükümetim ülkeye benzeyecek. Aynı zamanda bir kadın başkan yardımcısı seçeceğimi de vaat ediyorum.” diyor. Sözlerine, ”Yarın başkan olabilecek kadar nitelikli birçok kadın var. Başkan yardımcım olarak da bir kadın seçeceğim.” diyerek devam ediyor.

Bernie Sanders’ın adaylıktan çekilmesinin ardından, tek aday olarak kalan Joe Biden’ın başkan yardımcısı olarak kimi seçeceği konusu daha da önemli bir konu haline geldi. Biz de, merak edenler için öne çıkan isimleri derledik.

Joe Biden’ın Kadın Başkan Yardımcısı Olarak Öne Çıkan İsimler

Amy Klobuchar / Fotoğraf: The New York Times

Amy Klobuchar

Amy Jean Klobuchar, 2007’den beri Minnesota’dan kıdemli senatör olarak görev yapan Amerikalı bir avukat ve politikacıdır. 10 Şubat 2019 tarihinde 2020 ABD Başkanlık seçimleri için Demokrat Parti’den aday adaylığını açıklayan Klobuchar, 2 Mart 2020’de kampanyasını askıya alarak Joe Biden’ı desteklemeye başladı.

Biden’ın başkan yardımcılığı (vice-president) listesinde yer alan isimlerin çoğunun adaylık sürecindeki eski rakipleri olduğu söyleniyor. Klobuchar’ın başkan yardımcılığı sayesinde Biden’ın ABD’nin ortabatı eyaletlerinde desteğini artıracağı tahmin ediliyor. Memleketi Minnesota eyaletinde oldukça popüler bir isim olan Klobuchar, ulusal anlamda profilini yükseltmeye yardımcı olan birçok önemli performans sergilemişti. Fakat görünüşe göre Biden henüz onun hakkında bir karar verebilmiş değil. Klobuchar konuyla ilgili olarak “Bu ülkede büyük kadınlar var ve kimse başkan yardımcısı olmayı Joe Biden’dan daha iyi bilmiyor.” demişti.

Kamala Harris / Fotoğraf: The New York Times

Kamala Harris

Oakland, Kaliforniya doğumlu olan Kamala Devi Harris, Amerikalı bir avukattır. 32. Kaliforniya Başsavcısı olan Kamala Harris 2010 yılında yapılan Kaliforniya eyalet seçimlerinde başa gelmiştir.

Kaliforniya tarihinde eyalet düzeyindeki ilk siyahi ve ilk kadın adalet bakanı olarak tarihe geçen Harris, Joe Biden’ın rakiplerinden biri olarak yarıştığı 2020 başkanlık seçimi yarışından “Yarışa devam etmek için gereken finansal kaynağım yoktu. Milyarder olmadığım için kendi kampanyamı finanse edemem ve yarışı sürdürmek için fon toplamak her geçen gün daha da zorlaştı.” ifadelerini kullanarak çekilmişti.

Kloubuchar gibi, Harris de başkan yardımcısının kim olacağına yönelik yürütülen tartışmalar sırasında ismi geçenlerden. Salıncak eyaletlerde (swing state) durumu Demokratlar lehine çevirebilecek güce sahip olup olmadığı sorgulanan Harris, siyahi olması sebebiyle öne çıkan isimler arasında yer alıyor.

Elizabeth Warren / Fotoğraf: The New York Times

Elizabeth Warren

Elizabeth Warren, Amerikalı akademisyen ve siyasetçidir. Demokratik Parti üyesi olarak Massachusetts’i temsilen ABD senatörü olarak görev yapan Warren, siyasete girmeden önce Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görev yapmaktaydı.

2008 ekonomik krizi sonrası Sorunlu Varlıkların Kurtarılması Programı’nın oluşturulması üzerine çalışmış ve Barack Obama yönetiminde ekonomik konularda danışmanlık görevlerinde bulunmuştur. 6 Kasım 2012’de Massachusetts’te yapılan senato seçiminde Cumhuriyetçi rakibi Scott Brown’u yenilgiye uğratarak Massachusetts’in ilk kadın senatörü olmuştur.

2020 ABD başkanlık seçimi yarışından çekilen Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, Bernie Sanders ile yakın görüşlerini olmasıyla biliniyor. ”Kadın başkan yardımcısı seçeceğim” diyerek Bernie Sanders’ın başkan yardımcılığı ihtimalini ortadan kaldıran Biden, ilerici eğilimli Demokratlara ve Warren taraftarlarına zaman zaman zeytin dalı uzatıyor. Bu sebeple, Demokratların içerisindeki belli kanatlar Biden’ın başkan yardımcısı olarak Elizabeth Warren’ı seçeceğini umuyorlar.

Tammy Duckworth

Tammy Duckworth

Ladda Tammy Duckworth, Amerikalı politikacı ve 2017’den beri Illionis eyaleti için ABD Senatörü olarak görev yapan eski ABD Ordusu teğmen albayıdır. 2004 yılında ABD Hava Kuvvetlerinde pilot olan Duckworth, Irak’ta uçağının vurulması sonucu iki bacağını kaybetmiştir.

Duckworth 2020 başkanlık seçimleri için aday olmasa da, başkan yardımcısı olması durumunda Biden’a birçok avantaj sağlayabilecek bir konumda yer alıyor. Kökeni, savaş gazisi olması ve yasama organında aldığı görevler sebebiyle özellikle ortabatı eyaletlerinde Biden’a destek toplayabileceği düşünülüyor.

Catherine Cortez Masto

Catherine Cortez Masto

Catherine Marie Cortez Masto, 2017’den beri Nevada’nın kıdemli ABD senatörlüğü görevini yürüten Amerikalı bir avukat ve politikacıdır. Demokrat Parti üyesi Masto, 2007-2015 yılları arasında Nevada’nın 32. başsavcısı olmuştur.

Bu listede yer alan senatörler arasında daha yeni bir oyuncu olan Nevada Senatörü Cortez Masto, 2016 yılında Harry Reid’in emekliliğinin ardından görevi devraldığında Demokrat Parti’de nöbetin değiştiğinin temsilcisi olmuştu. Biden’ın özellikle ihtiyaç duyduğu Latin seçmen desteği konusunda önemli bir fark yaratabileceği işaret ediliyor.

Hayaldi Gerçek Oldu: Paris İçin 3 Kadın Aday!

Kaynak: Town & Country