Geleceği Geçmişten Farklı Kılmak Adına ”Kızlar Sahada”

Kadın futbolunun güçlendirilmesi amacıyla hayata geçirilen Visa Kızlar Sahada Futbol Okulları, özellikle kadınların futbol oynayamayacağı üzerinden kodlanan toplumsal cinsiyet kalıplarını kırmayı ve kız çocuklarını futbol yoluyla güçlendirmeyi hedefliyor.

Kadına karşı eşitsizliğin, ayrımcılığın, hatta nefret söyleminin ülkemizde en yoğun gerçekleştiği alanlardan biri olan futbolda kadınların güçlendirilmesine yönelik çalışmalar sportif olduğu kadar, sosyal ve toplumsal anlamda da oldukça önem arz etmektedir. Yenilenin ”kadın”, kazananın ”erkek” olarak sembolleştirildiği, derbilerin ”düğün gecesi” olarak adlandırıldığı, ”ofsayt bilen kadın” tanımlarının uzaylıyla eşdeğer olağanüstülükte yapıldığı bir ortamda kız çocuklarının futbol yoluyla güçlendirilmesi için çalışmalar yürütmek toplumsal cinsiyet mücadelesi adına son derece değerlidir.

Bu amaçla gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında oluşturulan ve 9 ilde hayata geçirilen “Visa Kızlar Sahada Futbol Okulları”nın tanıtımı Şanlıurfa’da yapıldı. Visa ve Kızlar Sahada iş birliğiyle Adana, Ankara, Erzincan, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Ordu ve Şanlıurfa’da açılan ücretsiz futbol okullarında 9-14 yaş arası kızlar profesyonel antrenörler tarafından eğitilmeye başlandı. Projeye 40 kadın futbol kulübü ve 90 antrenör başvurdu. Mülakatların ardından Adanagücü, Ankara Metropolspor, Erzincan Gençlergücü, İstanbul Defnespor, Kayseri Gençlerbirliği, Kocaeli Bayan Futbol, Soma Zaferspor, Ordu 1967 ve Şanlıurfa Gençlik kulüpleriyle işbirliğine gidildi. İlk aşamada 9 antrenör, 208 kız çocuğu futbol okullarına dahil oldu.

”Geleceği geçmişten daha farklı kılalım niyetiyle yola çıktık”

Visa Güneydoğu Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, kadın futbolunu önemsediklerini belirterek, bu anlamda altyapının da çok önemli olduğuna inandıklarını söyledi. Futbolun hayatın içerisinden bir konu olduğunu ve herkes tarafından konuşulduğunu aktaran Ülman, “Fakat futbolda kadının adı yok, pek çok alanda cinsiyet ayrımcılığı konusunda konuşuyoruz, çalışıyoruz ama futbolda bunu yeterince konuşmuyoruz. Halbuki bu konuya gönül vermiş kız çocukları var, kadınlar var. Buradan belki kendilerine gelecek inşa edebilecek pek çok kız çocuğu var. Biz onlara destek olsun, ufukları açılsın ve buradaki bu cinsiyet ayrımcılığının hepimiz bir nebzede olsa farkına varalım, kendimize bir ayna tutalım ve geleceği geçmişten daha farklı kılalım niyetiyle yola çıktık, güzel başlangıç oldu. Türkiye’nin dört bir yanında da gerçekleştirilecek. İnşallah büyüyerek devamı gelecektir diye düşünüyorum.” dedi.

”Kocaman bir duvar kırıldı önümde”

Kız çocukları için futbol okulu, lise öğrencileri ve yetişkin kadınlar için turnuvalar, kız – oğlan karma gruplar için futbol ve sosyal gelişim kampları ve spor kulüpleri, okullar ve firmalar için eğitimler düzenleyen ”Visa Kızlar Sahada” projesinin başlangıç hikayesi de oldukça ilham verici.

”Ben Melis Abacıoğlu Sezener. Hayatım boyunca hırslı olmanın ve tutku ile bir şeyi arzulamanın kötü olduğu söylenmişti bana. Ergenlikte, hatırlıyorum, ”nezaketle” bağırmayı, ”etrafından dolaşarak” net olmayı, bir şeyi çok isterken aslında bunu ”utançla” yapmanın (hırs kötü ya, o yüzden) NORMAL olduğu bir dünyaya evrilmiştim.

Yıl 2012, aylardan Nisan, Serra adında bir arkadaşımla sosyal medya üzerinden erkek arkadaşlarımıza laf yetiştiriyoruz. Düzenli olarak halı sahaya gidip maç yaptıklarını biliyoruz. “Hadi, biz de!” diyoruz. Ama o da ne? Modern, akıllı, sonradan eşlerimiz ve ailemiz olacak bu neşeli erkek grubu bizim “Hadi”mize “Hadi canım oradan!” diyor. Serra blöfü görüyor ve artırıyor. Hemen kadınlar arasında bir futbol maçı organize ediyor ve ertesi hafta 18 kadını Akatlar’daki halı sahada bir araya getiriyor. O gece hepimiz ilk defa halı sahaya çıkmıştık!

Işıklar açıldı, maç başladı, havada Nisan’ın hafif soğuğu… Seyircilerde gergin bir bekleyiş. Durum 0-0. Ben, koşu tecrübeme güvenerek forvet başladım. Takım arkadaşım Didem ile göz göze geliyoruz. Pas veriyorum ama sanki dünyayı kurtarıyorum, öyle bir an! Didem topla buluşuyor ve ”GOOOOOL!”. 

O gece biz, 6-2 yenildik ama ben inanılmaz bir hediye aldım. Yıllarca bastırdığım tüm duyguların ifade edilebileceğini deneyimledim. Kocaman bir duvar kırıldı önümde. Melis böyledir, şöyledir, diye kendi kendime modern bir kadın olarak, farkına bile varmadan ördüğüm, beni engelleyen kocaman bir duvar. Didem’den sonra üstüme atlayan takım arkadaşlarımla yaşadığımız o heyecan, kendime izin verip hırsı, tutkusu, coşkusu ile olduğum o kadını kabul ettiğimde, o “an” benim için bu hayatın bana neler sunabileceğinin göz kırpışıydı. Benim için inanılmaz keşif dolu, dönüştürücü bir tecrübeydi ve o gece takım ruhu ile güçlenmenin ne demek olduğunu iliklerime kadar hissettim. Buradan da tüm kadınlar ve kız çocuklarının kendi toplumsal cinsiyet kalıplarını kırmayı deneyimleyeceği Kızlar Sahada fikri doğdu.”

2013 yılından beri etkinliklerini sürdüren ve 2018 yılında Dünya Futbol Zirvesi’nde “En İyi Kadın Futbol İnisiyatifi” alanında finalist gösterilen ”Kızlar Sahada”, erkek egemenliğin en yoğun hissedildiği spor dallarından biri olan futbolda kız çocuklarının ve kadınların güçlendirilmesi adına çalışmalarına devam edecek.

 

Kaynak: Kızlar Sahada, Habertürk, Hürriyet