Anaokulu Evimizde!

çocuk

Yazın sıcaklarının iyice hissedildiği şu günlerde, okulların da tatile girmesiyle çocuklarımızın evde geçirdiği süre hâliyle oldukça uzadı. Bunu fırsat bilen kimi aileler tatil alternatifini değerlendirirken, olanakları daha kısıtlı olanlarsa evlerinde yazın tadını çıkartmaya başladılar bile. Ancak elbette şu sıcak günlerde çocukları oyalamak hiç de kolay olamasa gerek öyle değil mi?

Okul öncesi çağında çocuğunuz var ise aslında herbiriniz birer fahri anaokulu öğretmeni gibisinizdir. Her daim dinamik ve yaratıcı olmanız beklenir çocuğunuz tarafından. Çünkü çocuklar her zaman enerjisi yüksek ve farklı aktivitelerden hoşlanırlar. Şöyle bir düşünün; yüzlerce lira verip aldığınız bir oyuncakla mı, yoksa evdeki artık materyalleri değerlendirerek birlikte hazırladığınız bir oyuncakla mı çocuğunuzun daha çok eğlendiğini fark ediyorsunuz? Birçoğunuzun ikinci seçeneği söylediğini duyar gibiyim. Mesela boş bir pet şişenin içine doldurduğunuz nohutlarla yaptınız bir marakası günlerce, hatta haftalarca çocuğunuzun elinden alamamışsınızdır eminim ki. İşte buradan hareketle okul öncesi dönemdeki çocuklarınızla gerçekleştirebileceğiniz hem eğlenceli, hem de hep bahsettiğimiz yaşayarak öğrenme sürecini destekleyeceğiniz birkaç aktivite örneği paylaşmak istiyorum sizlerle:

  • Büyük kraft kağıtlarını bahçe duvarına yapıştırarak istediğiniz boyalarla (parmak boyası, pastel boya, sulu boya vb.) serbest resim çalışmaları yapabilirsiniz. “Kirlenmek güzeldir!” mottosundan hareketle büyük alanlarda özgürce yapacakları resim çalışmalarıyla çocuklarınızın eğlenceli zaman geçirmelerinin yanı sıra yaratıcılıklarının da desteklenmesini sağlarsınız.
  • Sahil kenarından ya da bahçeden toplayacağınız çeşitli büyüklüklerdeki taşlarla çok çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı/farklı şekildeki taşları gruplama, grupladığınız taşları sayma, taşları farklı renklerde boyayarak renklerine göre gruplama, büyüklüklerine ve renklerine göre taşlarla ardıl (sıralama) çalışmaları, büyük yaş grubundaki çocuklarınızla toplama ve çıkartma işlemleri vb. etkinlikleri yaparak aslında tüm gelişim alanlarını destekleyebilirsiniz.
  • Evde biriktireceğiniz artık materyallerle ev ortamını bir anda minik bir anaokuluna çevirebilirsiniz. Tuvalet kağıdı ruloları, kurdeleler, düğmeler, kürdan, kuru fasulye ve nohut gibi bakliyatlar evde en kolay ulaşabileceğiniz artık materyallerdir. Yine bu malzemelerle matematik aktivitilerinden, sanatsal aktivitelere kadar birçok etkinlik gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bahçeden toplayacağınız yaprakları boyayarak baskı çalışmaları yapabileceğiniz gibi, yine bu yaprakları kullanarak ardıl, gruplama ve sayma çalışmaları gibi bilişsel alan aktivitelerine de geçiş yapabilirsiniz.
  • Eski çoraplarınızı değerlendirebilir, yukarıda bahsettiğim artık materyallaeri kullanarak kuklalar yapabilirsiniz. Yine bunları kullanarak birebir, renklerine ve büyüklüklüklerine göre eşleştirme çalışmaları yapabilirsiniz.

Aslında gördüğünüz gibi çok kolay ulaşabileceğimiz düşük, hatta sıfır maliyetli malzemelerle çocuklarımızın eğlenerek öğrenmelerini sağlayabiliriz. Buradaki en hassas nokta çocuklarımıza doğru rehberlik edebilmemizdedir. Geçirecekleri serbest zaman dilimlerinin yanı sıra,  günün bir saatini bu tip aktivitelere ayırmanız çocuğunuzla hem birebir zaman geçirmenizi, hem de çocuğunuzun gelişim sürecini bilinçli desteklemenizi sağlayacaktır. Hepinize bol aktiviteli ve  yaratıcılığı yüksek, keyifli yazlar dilerim.