“ANNEEE! DAHAAA”

Tüm annelerin hayalidir ‘daha’ kelimesini çocuklarından duymak. Bu sihirli kelime ne de çok şey ifade eder. Daha çok gıda, daha çok vitamin, daha çok büyümek… Yemeğin ‘daha’sı kadar sağlıklı içeceklerin ‘daha’sı da gereklidir minikler için. İşte çocuğunuzu daha çok içmeye ikna etmek için yapmanız gerekenler…

Vücudumuz gün içinde yüksek miktarda sıvı almak zorundadır. Bu sağlığımız için mutlak bir gerçekliktir. Peki ya biz yetişkinlerin göz ardı etmemeye çalıştıkları bu gerçek minik yavrular için de geçerli midir? Evet, tabii ki… Ancak çocuklar için bir başka gerçeklik olan oyun ve hareketlilik onları gün içinde birşeyler içmekten alıkoyar durur. Oyun sırasında adeta dünya durur. Hiçbirinin aklına su ya da başka bir şey içmek gelmez. Oysa tıpkı biz yetişkinler gibi çocuklar için de sıvı tüketimi çok önemlidir. Çünkü sıvı eksikliği vücutta kısa sürede direnç düşümüne ve yorgunluğa dönüşür.Sonuç olarak  bir çocuk ne kadar küçükse, ihtiyacı olan günlük sıvı o kadar büyüktür. Neden mi? İşte onlarca sebepten satırlarımıza yansıyanlar:

  • Çocuklar gün içinde her öğünde mutlaka birşeyler içmelidir. Anne ve babaların yapması gereken boşalan bardakları doldurmak olacaktır. Suyun iştahı kapadığına ilişkin söylentileri unutmalıdır.
  • Yetişkinlerdeki %70’lik orandan farklı olarak çocukların organizmalarının %80’i sudur.
  • Çocuklar için en sağlıklı içecek sudur. Bunun yanı sıra doğal, katkısız ve şekersiz meyve suları, ayran ve bitkisel çaylar da son derece faydalıdır.
  • Sadece gün içi öğünlerde değil, diğer zamanlarda da çocuklara sürekli içecek birşeyler verilmelidir.
  • Çocukların vücut oranlarına göre toplam cilt yüzeyleri daha büyüktür. Aynı durum akciğerleri için de geçerlidir. En fazla sıvı ise bu organlarca kullanılır.
  • Aynı şekilde böbreklerin de metabolizmanın iyi çalışmasını sağlamak için bol miktarda sıvıya ihtiyaçları vardır.
  • Okulda geçirilen zamanlar için çocukların beslenme çantalarına yiyeceğin yanı sıra içecek de konulmalıdır.
  • Çocuklar hep ebeveynlerini ve sevdikleri insanları taklit ederler. Dolayısıyla yetişkinler sıvı tüketme sıklıklarıyla çocuklarına örnek olmalıdır.