Aşı Hayat Kurtarıyor!

 

Pek çok çocuğun korkulu rüyası olsa da aşı hayatın mucizelerinden biri. Herhangi bir tedaviye gerek kalmaksızın hastalıkların oluşumunu engelleyen aşı gerçek bir hayat kurtarıcı…

Tıp biliminin insanlığa sunduğu en büyük hediyelerden biri olan aşı, özünde; bakteri ve virüs gibi hastalık yapıcılara karşı vücudumuzu koruyan materyallerden başka birşey değil. Dünyada Çiçek Aşısı’nın ortaya çıkışı ile başlayan bağışıklık sistemini güçlendirme çalışmaları çocuk felci, difteri, kızamık, kızamık, kabakulak, Hepatit B aşılarının ortaya çıkısı ile devam etmiş. İlaç ya da cerrahi olarak herhangi bir tedaviye gerek kalmadan bir hastalığın hiç oluşmamasını sağlayabilen aşı bazı hastalıkları da tarih sahnesinden silmiş. Öyle ki; aşıların yaygın olarak kullanımı ile çiçek, difteri, tetanos, sarıhumma, boğmaca, çocuk felci, kaba kulak, kızamık, kızamıkçık gibi önemli hastalıklar dünyanın belli bölgelerinde kontrol altına alınmış. Her aşının etkinliği ve koruyuculuk oranları farklı olduğu gibi her ülke ya da bölgenin aşılama şeması da farklı olmakla birlikte çocuklarımıza yaptırmamız gereken olmazsa olmaz aşılar şunlar:
1- Pnomokok enfeksiyonları (neden olduğu orta kulak iltihabı, zatürre, menenjit enfeksiyonları)
2- Rota virüs ishalleri
3- Human papilloma virüs neden olduğu hastalıklar (rahim ağzı kanseri, genital siğilller)
4- Hemafilus influenza tip b enfeksiyonları (neden olduğu ortakulak iltihabı, menenjit, pnomoni, epiglottit gibi enfeksiyonlar)
5- Hepatit B
6- Hepatit A
7- Verem
8- Kızamık
9- Kızamıkçık
10- Kabakulak
11- Difteri
12- Suçiçeği
13- Tetanos
14- Kuduz
15- Çocuk felci
16- Boğmaca
17- Grip
18- Tifo
19- Kolera
20- Sarıhumma
21- Meningokok (bazı türleri)
22- Veba
24- Çiçek

25- Şarbon

 

Kaynak: Acıbadem Ankara Hastanesi