KARNE, BAŞARININ TEK ÖLÇÜTÜ MÜ?

iyi karne getirmiş gülen kız çocukları

Çocuğun bir senelik çalışma performansının veya tüm dönem yaptıklarının ortalaması olarak değerlendirildiği yazılı ve resmi belge olan karnenin, yaz tatilinde nasıl doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Klinik Psikolog Cemre Soysal şöyle açıklıyor;

“Karne notu ile yapılan çalışmanın ne kadar tutarlı olduğu konusunda ebeveyn ve çocuk bir değerlendirme yapmalıdır. Bu değerlendirmeyle çocuk, sonraki sene için faydalı bilgiler edinebilir, hak ettiği notu alamadıysa, çalışma düzenini yeniden gözden geçirebilir. Değerlendirmenin ardından, yaz aylarının nasıl geçirileceği konusunda, çocuğun da beklentilerini göz önünde bulundurarak bir program yapılmalıdır.

Yaz tatili, akademik eksikliklerin kapatıldığı, kazanılmış bilgilerin muhafaza edildiği bir dönem olarak görülmeli ancak, yoğun ve yorucu geçen bir ders yılından sonra, çocuğun özellikle fiziksel ve sosyal ihtiyaçlarının beslenmesi gereken bir süre olduğu da unutulmamalıdır.

  • Bitirilen senenin bilgilerini muhafaza etmek amacıyla öğrenilen konuların tekrarı mutlaka yapılmalıdır.
  • Yaz tatilinde çocukların mümkün olduğunca sanat, kültür, doğa etkinliklerine teşvik edilmeleri önemlidir.
  • Ebeveynler güvenli olduğunu bildikleri yerlerde, çocuğun sokakta oynamasına da izin vermelidir. Sokakta oynamak hem fiziksel gelişim, hem de bilişsel gelişimin yordama alanı için faydalıdır.
  • Günün en sıcak saatleri, çocuğun kendi seçtiği kitapları okuması için uygun zamandır. Okuyacakları kitapları seçme konusunda çocuklar özgür bırakılmalıdır.
  • Çocuğun bireyselleşme sürecine katkı sağlayacak bir aktivite olan gençlik kampları, şehirden uzakta doğayla iç içe yaşayan anneanne, babaanne, dede ziyaretleri de faydalı olacaktır.”