Balkondan Nirvana’ya

Yaklaşın, yaklaşın… Günümüzün en yaygın hastalığı depresyon ve stresle savaşan hormonlarınız salgılanmasına nasıl yardımcı olacağınızın reçetesini veriyoruz ey halkım. Tarla, bağ, bahçeniz olmasa da küçük balkonunuzda ya da verandanızda yaratacağınız minik bir vaha ile doğanın büyüsü evinize, ruhunuza işleyecek. Daha iyi hissedecek, daha iyi düşüneceksiniz. Sezon kapanmadan açık alanları güzelleştirelim.

Bir çoğumuz büyük şehirlerde yaşıyoruz. Bırakın ıhlamur ağacını, zambak ekeceğimiz bahçemiz yok. Fakat küçük de olsa bir balkonunuz varsa, sıcak yaz akşamlarında dışarıda oturma şansınız var demektir. Dünyanın büyük şehirlerinde çok katlı konutlarda yaşayan milyonlarca kişi inanılmaz yaratıcı çözümlerle küçük balkonlarını daha yaşanabilir hale getiriyor. Siz neden denemeye siniz?…

Mimar Funda Varlık ve İç Mimar Oya Çavdar’ın küçük alan tasarım tüyoları ile feng-i ayrı şu-isi ayrı güzel balkonlar verandalar yaratabilirsiniz. İster küçük bir balkonu olan bir apartmanda yaşayın, ister ikinci katta açık bir alanı olan kompakt bir evde oturun, bu tasarım fikirleriyle harika zaman geçirebilirsiniz. Asla balkonunuzun keyif çıkartmak için çok küçük olduğu kuruntusuna kapılmayın. Tüm küçük balkonu olanlar böyle düşünseydi bu şahane alanlardan yoksun kalırdı.

Siz ressama, balkon tuvale dönüşsün

Çıplak bir balkonun çölden farkı yoktur. Küçük balkonlar için saksıda yetişen bitkiler boşluğa derinlik ve renk duygusu getirir. Yeşil bitkiler tazelik duygusu ile ev dekorasyonunu doğayla birleştirir. Saksıda yeşil bitkiler ve çiçekler balkon kenarlarına yerleştirilebilir ya da balkon demirlerine asılabilir. Balkon, teras ya da veranda küçükse, küçük saksılar ya da renkli sepetlerde çiçekler ve yeşil bitkiler yukarı asılabilir. Hafif saksılar ve sepetlerle uçuşan bir görünüm yaratarak sevdiğiniz renklerle alana hoş bir dokunuş yapabilirsiniz. Doğru çiçekleri seçmeyi unutmayın. Yeterli gün ışığı ve uygun toprakla çiçekleriniz mükemmel açacaktır. Kimi zaman sadece dikkatle seçilmiş birkaç bitki çok büyük şey ifade eder. Bitkiler balkon duvarınızı muhteşem bir tuvale dönüştürebilir.

Ayakta kalmayın şöyle buyrun

Vahaya dönüşen balkonunuzda zaman geçirmek istemez misiniz? Bitkileri yerleştirdikten sonra, artık sizin balkonda nasıl yer alacağınıza bakalım. Balkonda oturulacak yerlerin rahatlığı önemlidir. Verandada bir oda havası varsa, dışarıda bir akşam yemeği için bir masa ve sandalyelerle hoş bir ortam yakalayabilirsiniz. Neden olmasın? Kim muhteşem yemekler ve serinletici içkilerle, Akdeniz tarzı bir verandada hoşça vakit geçirmek istemez ki?

Küçük bir masa ve sandalyelerle bile hoş bir alan yaratmak mümkün. Veranda tasarlamanın en önemli bölümü önceliklerinizi belirlemekten geçiyor. Oturup manzarayı seyredecek bir yer mi ya da yemek yiyip, kafanızı dağıtmak için bir ortam mı istiyorsunuz? Boş alanları sevdiğiniz objelerle doldurmaktan korkmayın.

Ahşap bir masa ve bir kaç sandalye… Açık renkler dış mekan atmosferinde sıcak bir hava yaratarak dekorasyonu kusursuz gösterecektir. Sadelikteki güç önemli. Bir çift beyaz modern sandalye alana çok büyük bir ifade katacaktır. Ferforje veya metal bir masa da balkon dekorunuzun şık bir parçası olabilir.

Balkon kenarında oturmanın gücünü asla küçümsemeyin. Bir boşluk hissi yaratmak için ortada bir açıklık bırakın fakat kenara bir bank yerleştirin. Böylece, şık bir dinlenme noktasından balkonunuza bakmanın zevkine varacaksınız. Sandalye seçimleri ile balkonunuza renk ve hareket katacağınızı unutmayın. Mavi – yeşil renkte minderlerin yanında çizgili ve sarmal desenlerle bezenmiş bir bank harika görünür. Maviler, yeşiller, kırmızılar ve diğer parlak renkler de dikkat çeker. Masanın altına ya da balkonun ortasına serilen nötr ya da parlak renklerde bir halı, balkonu neşelendirecek, alanı çekici hale sokacak ve dış mekan dekorunu bütünleyecektir.

Romantik etki

Fenerler ve yumuşak minderler balkonlarda sıcak, rahat bir yaz dekorasyonu yaratmak için harika unsurlardır. Turkuaz renkli halı ve bahçe mobilyalarının üzerine atılacak parlak çizgili yastıklar, balkonlar için renkli dekorasyon fikirleri arasında yer alıyor. Mahremiyet duygusunu hafife almayın. İyi yerleştirilmiş bitkiler gibi, açık alanın etrafına yerleştirilecek sazdan çitlerle bir duvar oluşturabilirsiniz. Böyle bir balkon gerçek bir inziva alanı olarak iş görür.

Sevdiğiniz renklerle dış mekan paletinizi yaratıp mekanınıza kendi damganızı vurabilirsiniz. Yaşam alanınızı tasarlayın ve uzun bir iş günün ardından, mükemmel bir dinlenme alanı yaratın. Haydi harekete geçin…