Güneşlenmeden Bronzlaşın!

Tatile gidemediniz, şehir sıcağında giydikleriniz hem beyaz teninize yakışmıyor, hem de parçalı bir bronzluğa neden oluyorsa kolayı var. Otobronzan’ları denemelisiniz.

Pek çok markanın otobronzanları artık her yerde satılıyor. Ama ben size otobronzan kullanmaya dair bazı inceliklerden bahsetmek istiyorum.

Öncelikle cilt renginize uyabilecek, istediğiniz bronz rengi sağlayacak bir ürün seçmelisiniz. Kendi içinde farklı renk alternatifleri bulunan otobronzanların içeriğinde; UV filtresi, nemlendirici ve bir takım besleyici mineraller bulunuyor.  Mutlaka UV filtresi olanı seçmenizi öneririm. Bu arada, krem, jel, sprey gibi seçenekler de mevcut.

İlk kez bir otobronzan kullanacaksanız, uygulayacağınız ürünü kolunuzun içinde denemelisiniz. Alerjik bir reaksiyonla karşılaşırsanız, asla kullanmamalısınız.

Beyaz ve kuru bir cilde sahip olanlar için krem formunda olan ürün ideal bir seçim olacaktır.

Yağlı ciltlere jeli veya spreyi tavsiye ederim. Ancak cilt tipiniz ne olursa olsun, yüzünüze krem formlu ürünü sürmekten çekinin. Sprey daha iyi olacaktır. Ama önce elinize sıkarak uygulamalısınız.

Epilasyon, ağda gibi bir uygulama yaptıysanız, aynı gün asla otobronzan kullanmayın.

Temiz ve hatta duştan yeni çıkmış cildinizi su bazlı bir vücut losyonuyla nemlendirdikten sonra,  krem veya jel  formdaki ürünü elinize az miktarda alıp, avucunuzda dairesel bir kaç hareketle ısıtın ve aşağıdan yukarıya doğru eşit şekilde sürmeye başlayın. Sprey kullanıyorsanız, dik açı ile uzaktan püskürtmeye ve bölge bölge uygulamaya dikkat etmelisiniz. Ya da en iyisi onu da elinize sıkın ve elinizle uygulayın.

Hafif ıslak olan cilt nemlendiriciyi daha iyi emer, nemli cilt de ürünü. Ancak, sürdüğünüz nemlendiricinin cildiniz tarafından tamamen emilmiş olmasına dikkat edin.  Eşit olarak uyguladığınızdan emin olduğunuz otobronzandan sonra, 20 dakika kadar bir şey giymeyin ya da oturmayın. Teninizin bir şeyle temas etmemesi çok önemli.  Tüm vücudunuza uygulayacaksanız; kıvrımlarınızı, koltuk altını, dirsekleri, kulak arkalarını, ense ve gıdınızı en sona bırakın. İlk kez kullanıyorsanız, üst bacağınızdan başlamanızı tavsiye ederim, yanlış bir görüntü oluştuğunda kamufle etmek daha kolay olacaktır.

20 dakika sonra ince bir kat daha sürebilirsiniz.  Yine bir 20 dakika daha temastan uzak kaldıktan sonra giyinebilirsiniz.  Ortalama 4 saat su ile temas etmemek ve makyaj yapmamak lazım. Bu arada her uygulamadan sonra ellerinizin içini çok iyi yıkamalı hatta fırçalamalı ya da peeling ile arındırmalısınız. Ya da ince lastik bir eldiven kullanmalısınız.

Genelde otobronzanların kokusu ağırdır. Bu nedenle yatmadan önce uygulamanız iyi olur.  Kalıcı bir bronzluk için 2-3 günde bir tekrarlayabilirsiniz.  Etkisi geçen bazı otobronzanlar parça parça açılırken,  bazıları rengin solması ile cildinizden uzaklaşır.  Rengi solarak etkisini kaybeden otobronzan çok fazla sorun yaratmazken,  parça parça renk atan çirkin bir görüntüye sebep olacaktır. 2 gün kadar sabrederek, peeling ya da kese yöntemiyle eski ten renginize dönebilirsiniz.