Hangi Cilt Temizleyiciyi Kullanmalıyım?

 

Günlük temizliğin önemini daha önceki yazılarımda da sıkça vurgulamıştım, peki ama hangi cilt tipi hangi temizleyiciyi kullanmalı?

Kozmetik dünyası gerçekten derya deniz bir dünya. Çok fazla altenatif, çok fazla ürün var. Bu noktada her ürünün iddiası farklı olabiliyor ve ne yazık ki her ürün her ciltte aynı reaksiyonu vermeyebiliyor. Bu sebeple eğer mümkünse cilt ürünlerini almadan önce tester kullanıp ciltteki reaksiyonu anlamak önemli.

Cilt ürünlerinde eczane raflarında bulunan dermokozmetik ürünler tercih edilebilir.

Kuru bir cilde sahipseniz cildinizi daha fazla kurutmayacak, mümkünse miceller sular ile, karma bir cildiniz varsa jel yada köpük formunda ürünlerle, yağlı bir cilde sahipseniz ise yağ dengeleyici jellerle cilt temizliğinizi yapabilirsiniz.

Cildinizi makyajdan arındırmak için her cilt tipinin kullanabileceği Bioderma Sensibio H2O temizleme suyu tercih edilebilir. Yine karma ciltler için Vichy Purete Thermale temizleme köpüğü iyi bir altenatif olabilir.

Cilt ürünlerinde tercih yaparken cildinizin hassasiyetini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Son olarak yazımın başında belirttiğim gibi her ürün her ciltte aynı reaksiyonu vermeyebilir, dolayısıyla deneme yanılma yöntemiyle zaman içerisinde size cildinizi en rahat ve en iyi hissettirecek ürünleri bulabilirsiniz.