Dikkat! Merkür Oğlak’ta Retro Harekette!

 

Merhaba sevgili Bigoody okurları! Dikkat etmemiz gereken özel bir dönemle ilgili sizleri bilinçlendirmek için kaleme aldığım bu yazımın konusu Oğlak burcunda olan Merkür’ü retro hareketi…

18 Aralık’ta durağan harekete başlayan  Merkür gezegeni 20 Aralık öğlen saatlerinden itibaren geri hareketine  başlayacak. Merkür zekâ, entelektüel düzey, dinleme, konuşma, yazma ve iletişim konularında ki becerilerimiz ile ilgilidir. Merkür ayrıca “Nasıl bir zihin yapısına sahibim?”, “Algılama şeklim nasıl?”, Öğrenme şeklimi ve öğrendiklerimi nasıl çevreme aktarırım?” ve “Nasıl iletişim kurarım?” sorularını cevaplayan gezegendir. Merkür Yunan Mitolojisi’nde Hermes, Mısır’lılarda Thoth ve İslamiyette’de İdris Peygamber olarak bilinir. Dinler açısından baktığımızda ilk Peygamber Hz. Adem’den son Peygamber Hz. Muhammed’e kadar Allah gönderdiği peygamberlerinin her birine, değişik konularda çeşitli ilim hazineleri vermiştir. Kalemi bulan ve kalemle ilk defa yazı yazan İdris Aleyhisselam’ın  tıp, matematik, astroloji, mimari, geometri gibi birçok bilgiyi indirdiği söylenmektedir. İlahi sırları bilen ve ileten kişi olarak tasvir edilir. Bu konu ile ilgili detaylı yazımı ileriki günlerde paylaşacağım.

Merkür geri hareket ederken Merküryen konularda yani, idrak akıl yürütme, insanlar ve olaylar arasında ki bağlantıları iyi değerlendirebilme zorlaştığından, zorunlu değilsek yeni başlangıçlar yapmamakta, yapmak zorundaysak çok  tedbirli olmakta fayda var, çünkü bizi  olası zararlardan koruyabilir.

Önümüzdeki 3 haftalık süreçte  daha sakin olmalı, düşüncelerimizi  ifade ederken çok daha fazla dikkat etmeli , karar vermekte zorlandığımız konularda acele etmemeli hatta mümkünse retronun bitişini beklemeliyiz. Olaylara daha  ciddi, gerçekçi, mantıklı, bakmaya çalışmak gereklidir.  İletişim sorunları, ulaşım sorunları, elektronik aletlerle ilgili sorunlar, dedikodu, iftira, bilgi kirliliği bol bol olur, daha temkinli olmak ve her söylenene inanmamak, doğruluğunu araştırmadan tepki vermemek çok önemlidir. Bu dönem susmak ve içe bakmak zamanı. Dua, meditasyon, enerji çalışmalarından maksimum fayda elde edebileceğimiz bir dönem, iyi değerlendirelim.