Kadınların Girişimcilik Günü Kutlandı!

İş dünyası, sağlık, eğitim, bilim, sanat, medya gibi farklı alanlarda başarıya ulaşmış girişimci ve lider kadınlar, 2014 ve 2015 yıllarında WED’in New York’taki Birleşmiş Milletler konferanslarına katılan Türkiye Elçisi Hande Unan liderliğinde 19 Kasım’da WED Turkey 2016 Konferansı’nda bir araya geldiler.

WED Türkiye Elçisi Hande Unan ve konferansa ev sahipliği yapan Aksoy Holding’in Yönetim Kurulu Üyesi Banu Aksoy Tarakçıoğlu’nun da konuşmacılar arasında yer aldığı organizasyonun moderatörlüğünü G-20 Vakfı Türkiye Direktörü Barış Zafer Öner yaptı. Konuşmacılar arasında Hande Unan, Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Şengül Akçar, Meliha Okur, Barış Zafer Öner, Seçil Erel, Ayça Çalımer Kaşıkçı, Mine Çakır Topal, Esra Aylin Akalın, Dilek Telci yer aldılar. Hayallerini işe dönüştüren kadın girişimciler, Türkiye’deki kadın girişimciliğine küresel bakış, geleceğin girişimci kadınları için bugünün genç kız eğitimi, sanat ve sağlıklı yaşam alanlarındaki girişimci kadın hikayeleri, Türkiye’nin sosyal girişimci kadınları ve toplumsal gelişim, iş dünyasına yön veren lider kadınlar, şirket yönetimi ve kadın girişimciliği, bilim ve akademi dünyasının girişimci kadınları konferansın ana başlıklarını oluşturdu.

Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen WED konferansı, BM tarafından canlı olarak yayınlanmakta ve 144 ülkede kutlanarak 1.4 milyon insana ulaşmaktadır.

WED’in misyonu, tüm dünyada değişimi sağlayacak olan 4 milyar kadını güçlendirmek ve yoksulluk içinde yaşayan 250 milyon genç kıza destek olmaktır.

WED’in tüm dünyada kutlanma nedenleri arasında kadınların küresel işlerin %66’ısını gerçekleştirmelerine rağmen, dünya gelirinin sadece %10’unu kazanıyor olmaları, tüketici alımlarının %85’ini oluştururken, küresel harcamalar içindeki 20 trilyon USD’ı yönetiyor olmaları da yer alıyor.

Wendy Diamond’ın kurucusu olduğu Women’s Entrepreneurship Day (WED) tüm yıl boyunca, iş dünyasındaki kadınlara destek vermek için bir hareket oluşturuyor ve hem kadın liderleri hem de kadın girişimcileri ekonomik gelişime katkıda bulunması ve toplumları ileriye taşıması için destekliyor.