Merhaba Sevgili Bigoody Okurları… Bu benim Bigoody’deki ilk kişisel yazım ve oldukça heyecanlıyım. Çok şanslıyım ki ilk yazımı çok becerikli, işini iyi bilen, amatör ruhlu dost bir ekibin içinde yazıyorum. Yine çok şanslıyım ki kendimi ifade edebileceğim bir yerim var benim, küçük ama benim. Kucağımdakileri, elimdekileri amatörce ama samimiyetle paylaşabileceğim kıymetli bir yerim. Herkese kısmet olmuyor değil mi?

‘Kendini ifade etmek’ demişken burayı biraz açmak istiyorum izninle.

Profesyonel iş hayatında, özellikle iletişim sektöründe biz kentli kadınlar iyi konuşuruz. Tane tane, iyi seçilmiş kelimeler ve akıcı cümlelerle resmen döktürürüz; toplantılarda durumu iyi çözeriz, sonraki adımın ne olması gerektiğini anlatırız. Gerçekten iyi anlatırız ama.  Sakin görünerek kriz yönetiriz, üstüne eve akşam yemeğe gelecek akrabalar ve aynı anda yapılacaklar için kocayı, çocuğu organize ederiz. Olmadı araya akşam kızlarla dışarı çıkmayı sıkıştırırız. Birçok şeyi derler toplarız, düzgün ifademiz sağ olsun!

Peki iş ortamının dışına kişisel hayatlarımıza dönelim. Buralarda nasılız peki? Artık yetişecek işlerden, planlamalardan, müşterilerden konuşmuyoruz. Bahis konusu olan biz, kendimiziz. Ne istediğimiz, ne istemediğimiz ( keşke bu kadar basit olsa) karmaşıklığımız, çatışmalarımız, üşenmelerimiz, yanlış anlaşılmaktan, geri kalmaktan, dışarıda bırakılmaktan demode olmaktan korkmalarımız, kaygılarımız, sevgi güven arayışlarımız, tüm bunları dengelemek uğruna mecbur hissettiklerimiz, arada kalmalarımız…Koskoca bir dünya.Yani başka bir deyişle zurnanın zırt dediği yerler. Buralarda hissettiğimizi iyi ifade edebiliyor muyuz? Samimiyetle ne kadar anlatabiliyoruz, açabiliyoruz kendimizi? Yoksa iş hayatından ödünç aldığımız, oralardan yerleşmiş ‘profesyonel’ tavır ve sözcüklerle idare mi ediyoruz? Kendini iyi ifade eder rolü mü oynuyoruz?

Ben bir süre önce aslında kendimi iyi ifade edemediğimi ama rolümü on numara beş yıldız çok iyi oynadığımı fark ettim. Önce bu duruma epey bozuldum, sonra da  ‘bu işi’ öğrenmeye karar verdim. Peki iyi öğrendin mi, diye sorarsanız yanıtım şu an iyi bir öğrenciyim. Üstünde düşünüyorum, araştırıyorum, gözlemliyorum, uygulamaya çalışıyorum ve öğrendiklerimi paylaşmaya can atıyorum.

Gelecek yazımda şimdiye dek öğrendiklerimi paylaşmaya çalışacağım, umarım okumaya gelirsiniz…