5 Adımda Lezzetli Türk Kahvesi!

 

Türk Kahvesi içimi gerçek bir ritüel. Tam keyif işi dediğimiz cinsten. Peki doğru Türk Kahvesi nasıl pişirilir? Leziz ve köpüklü bir kahvenin sırrı ne? İşte 5 adımda lezzetli Türk Kahvesi pişirmenin ipuçları…

Kahve çekirdeği kalitesi

Her çekirdekten Türk Kahvesi yapılabilir ama her çekirdek Türk Kahvesi’ne yakışmayabilir. İstenilen lezzeti almak için Arabica türü kaliteli bir çekirdek seçmemiz gerekir.
Her çekirdek için farklı kavurma uygulanır. Türk Kahvesi için açık kavurmak gerekir. Belirgin asidite, düşük acılık ve kendi aromalarını ortaya çıkarmak önemlidir. Bu tarz kavrulmuş çekirdek tercih edilmelidir.

Kullanılan cezve

Her noktada olduğu gibi ısının dağılımında da homojenlik önemlidir. Kalın bakır cezveler ısının bu dağılımı için oldukça başarılıdır.

Su ve Su Sıcaklığı

Temiz, berrak ve orta iletkenlikte bir su kullanılmalıdır. Demlenme süresinin kısalması ve aşırı acılığın önlenmesi için soğuk su yerine ılık su kullanılmalıdır.

 Isı Kaynağı

Demlenme esnasında verilen ısıya müdahale etmek gerekir. Bu sebeple gaz ocak kullanılmadır.

Demlenme aşaması

Doğru kahve oranı için tartı kullanılmalıdır. 8 gr. (3 dolu çay kaşığı) kahve ve 60 gr. suyu ocağa koymadan önce karıştırmalıyız.

Demlenme esnasında kesinlikle karıştırmamalıyız. Orta derece ateş ile başlayıp son 10 saniye de ateşi kısarak kaynamadan ocaktan almalıyız. Afiyet olsun…

*Coffee Gutta’ya değerli bilgileri için teşekkürlerimizle.