Ayva; Gerçek Bir Kış Kalkanı

Kışın nemini daha iyi anladığımız bağışıklık sistemimiz için sihirli kelimelerden biridir ‘ayva’. A, B, C vitamini ve potasyum bakımından zengin yapısıyla kanserden bağırsak rahatsızlıklarına, eklem ağrılarından öksürüklere kadar birçok hastalığa karşı koruyucu ve iyileştirici olan ayva, içinde bulundurduğu polifenolik bileşikler, antioksidan bileşikler, diyet lifi, vitamin ve mineral açısından gerçek bir sağlık deposudur. Gelin kendisini yakından tanıyalım…

Aralarında elma ve armutun da bulunduğu “gülgiller” familyasından bir meyve olan ayvanın sağlığa etkileri saymakla bitmez. Düşük kalorili bir meyve olan ayvanın yüzde 80’i sudan oluşur. 100 gramında 52-57 kalori bulunur. Ayva, elma ve armuttan fazla polifenolik, antioksidan bileşikler bulundurur ve bu bileşikler diyet lifi, vitamin, mineral açısından sağlık deposudur.

Ayvayı kabuğuyla yiyin

Ayvayı kabuğuyla yemenin diyet lifi alımını artırdığını söyleyen uzmanlara göre, diyet lifi özellikle kilo kontrolü için önemlidir. Ayva çiğ yendiği gibi pişmiş halde, reçel, marmelat, ayva suyu, çayı şeklinde de tüketilebilir. Meyvenin etli kısmında kateşin epikateşin denilen ayvaya buruk tadını veren tanenler bulunur. Bu bileşenler kolonda kansere sebep olan toksinleri ve kimyasalları bağlayarak ve mukozayı koruyarak özellikle kolon kanseri gibi bağırsak hastalıklarına karşı koruyucu rol oynar.

Kötü kolesterolden, stresten korur

C vitamini bakımından oldukça zengin olan ayvanın sadece 100 gramında günlük ihtiyacın yüzde 25’ini karşılayacak kadar C vitamini bulunur. C vitamini açısından zengin meyveler ve sebzeler vücudumuzdaki zararlı serbest radikalleri azaltmaya yardımcıdır ve strese karşı koruyarak vücudumuzun zayıf düşmesini önler. Ayrıca bu özelliği ile ayva bağışıklığı güçlendirir, mikroplar ve virüslerden koruyarak hastalıklara karşı koruyucu rol üstlenir.

Sarı mucize ayrıca kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolün ve kan basıncının dengede kalmasına destek olurken, damar tıkanıklığı, kalp krizleri gibi koroner kalp hastalıklarına karşı da koruyucudur.

 

Ayva ağrıları azaltır, öksürüğe iyi gelir

Ayvayı direkt olduğu gibi dilimlenmiş halde ağrıyan eklemlere, yaralara, şişiklere, göğüs ucu ağrılarına sürerek ağrının hafifletilebildiğini söyleyen uzmanlar, ayva çayı veya ayva suyunun cilt yaralarının, akne ve lekelerin tedavisinde yardımcı olduğunu da vurguluyorlar. Serbest radikalleri azalttığından dolayı daha sağlıklı ve genç bir görünüş sağlamada rol oynayan ayva, göz ağrılarında gözlerin üstüne ince dilimler halinde koyulduğunda ve 10 dakika bekletildiğinde ağrıyı hafifletebilir. Ayva suyu veya ayva çayı öksürüğe iyi gelir, bağışıklık sistemini destekler. Grip, nezle gibi hastalıklarda tedavi amacıyla kullanılabilir” dedi.

*Değerli bilgileri için Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir’e teşekkürlerimizle…