İksir Mantar Şenliği Gün Sayıyor…

Mantar sever misiniz? Peki siz hiç mantarbilimci gördünüz mü? Türkiye’nin ilk ve tek mantarbilimcisi Jilber Barutçiyan ile Kastamonu’nun eşsiz doğasında ve İksir Town konforunda bu efsane bitkiyi keşfetmeye ne dersiniz?…

İksir Resort Town Tatil ve Yaşam Kasabası, artık geleneksel hale gelen Mantar Şenliğini 1-2 Ekim’de lezzet dolu bir programla gerçekleştiriyor. Mantarların gizemli dünyasına yolculukta Jilber Barutçiyan eşlik ediyor. Hazırlanacak unutulmaz lezzetler ise İksir Resort Town Mutfağı’ndan! Türkiye’nin tek mikologu (mantar bilimci) Jilber Barutçiyan’ın rehberlik edeceği şenlik, Kastamonu Daday’ın büyüleyici doğası ve sonbaharın renkleri içinde keyifli bir deneyime dönüşüyor.  5. İksir Mantar Şenliğinde programın ilk günü Barutçiyan’ın “Mantar Alemine Giriş Semineri” ile başlıyor, Daday- Ballıdağ’ın zengin doğasında yürüyüşle devam ediyor.  Bu yürüyüşte toplanan mantarlar ile bir sergi oluşturularak gizemli dünya daha yakından tanıtılıyor. Şenlik katılımcıları; Jilber Barutçiyan’ın vereceği seminer ile farklı mantar türlerini tanıma fırsatı yakalarken, sonu lezzetle biten bir yolculuğa da çıkmış oluyor.

Farklı mantar sosları eşliğindeki akşam yemeği orman mantarları çorbası, sebzeli börek, siyez bulguru salatası, farklı soslarla makarna ve kaşık helva ile tam bir lezzet festivaline dönüşüyor. Şenliğin 2. Gününe, kahvaltı sonrasında çıkılan mantar toplama gezisi ile devam ediliyor. Bu kez gezi sonrası toplanan mantarlarla turşu yapımı üzerine gerçekleşecek bir workshop var. Kış boyu tüketilecekz bu mantar turşuları aynı zamanda geçirilen keyifli bir hafta sonu deneyiminin  hatırası niteliğinde.