Japon Mutfağı Meraklılarına

Bu yıl Japon Yemekleri Festivali’nin üçüncüsünü düzenleyen İstanbul Marriott Hotel Şişli, Japonya’dan gelen deneyimli şefler Hiroshi Sakai ve Tamura ile 13-27 Kasım tarihleri arasında meraklılarını Japon Mutfağı’nın en sevilen lezzetleriyle  buluşturuyor. Mönüde yer alan sushi, tempura, noodle, miso soup, sashimi gibi Japon kültürünün sembol tatları ve diğer klasik lezzetler, Japon şeflerin farklı yorumlarıyla servis ediliyor.

Misafirlerini her ay farklı mutfaklarla buluşturan İstanbul Marriott Hotel Şişli lezzet festivallerine Kasım ayında Japon yemekleriyle devam ediyor. Japonya’dan gelen deneyimli şefler Hiroshi Sakai ve Tamura 13-27 Kasım tarihleri arasında meraklılarını Japon mutfağının en sevilen lezzetleriyle  buluşturuyor. Bu sene üçüncüsü gerçekleşen Japon Yemekleri Festivali için en sevilen lezzetlerin bir araya geldiği zengin bir menü oluşturuldu. Sushi, tempura, noodle, miso soup, sashimi gibi Japon kültürünün sembol tatları ve diğer klasik lezzetler, Japon şeflerin farklı yorumlarıyla My Bar’da servis ediliyor.

Japonya’da birçok restoranın sahibi usta Şef Hiroshi Sakai’nin elleriyle hazırladığı, birbirinden lezzetli Japon yemeklerini denemek isteyenlere duyurulur…