Kobe; Ondan Pahalısı Yok!

kobe eti

Türk halkı olarak kırmızı ete düşkünlüğümüzle biliniyoruz malumunuz. Kebaptan yahniye etin anayurdu ülkemiz desek yeri hatta. Ete bu derece düşkünüz düşkün olmasına da, ‘en iyi et’ kavramına pek de yakın sayılmayız. ‘Et bizim işimiz’ fikrinden bağımsız düşünelim haydi, sizce dünyanın en iyi eti hangisi ve nerede yeniliyor?

Üretim koşulları ve yöntemiyle son derece özel olan ‘Kobe Bifteği’ dünyanın en pahalı ve en lezzetli eti. Kimler mi üretiyor? Japonlar! Wagyu bölgesinde özel yetiştirilmiş sığırlarından elde edilen meşakatli ama mükemmel bir kırmızı et Kobe. Dünyanın farklı bölgelerinde porsiyon bazında ortalama fiyatı yaklaşık olarak 400 USD.

Wagyu en basit tanımıyla, Anavatanı Japonya olan bir sığır cinsi. 19. yy ortalarına kadar ülkede dört bacaklı hayvan eti yenmesi yasak olduğundan ırk safkanlığını korumuş. Dünyada sadece Japonya’nın Wagyu bölgesinde yetişen hayvanlar bu bölgeye özel çok çeşitli ve lezzetli otlarla besleniyorlar.* İş sadece beslenmekle olmuyor tabii, bu hayvanlar bir hayli farklı koşullarda ve özel yöntemlerle yetiştiriliyorlar. Herşeyden önce, Wagyu’da hayvanları bağlamak gibi bir uygulama yok. Son derece serbest yetişiyorlar. Diğer hayvanların aksine günde üç kez düzenli bir şekilde besleniyorlar. Yemek sonrası sıra masajda! Evet, yanlış okumadınız. Bu hayvanlara yemek sonrası özel bir masaj uygulanıyor ki yağları etin içine gömülsün. Wagyu’da yetişen bu müstesna hayvanlar günde yaklaşık 20 litre arpa suyu içiyor. Bu sayede sindirim sistemleri son derece rahat. Buna karşılık kas sistemleri gelişmiyor, böylece etler daha az sinir içeriyor. Görüntüleri ise adeta mermerimsi.

Pahalı!

Wagyu eti Japonya’da olduğu gibi Avrupa ve Amerika’da da oldukça pahalı bir fiyattan satılıyor. Ülkemizde ise gerçek anlamda bir Kobe eti yemek mümkün değil maalesef. Wagyu eti nadiren Japonya’dan ihraç ediliyor. Bizim burada Wagyu olarak yiyebileceğimiz et en iyi ihtimalle melez Wagyu’ların Almanya ve Fransa’da yetiştirilenlerinden ithal edilen lokal bir et olacaktır ve bu etin de orijinal Japon Wagyu’su ile görüntü dışında bir benzerliği yok.  Ne diyelim, “Japon yapmış!”…

*Günümüzde Japonya dışında Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Şili, Taywan, Çin, Honkong, Singapur, Endonezya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Danimarka’da da yetiştirilmeye başlanmıştır.