Kokusuz sarımsak olur mu?

Sarımsağa çoğumuz bayılırız. Ah bir de şu muazzam kokusu olmasa! Olmayabilir! Evet yanlış okumadınız, sarımsağın özel bir türü olan siyah sarımsak; kanserden kalp sağlığına, bağışıklığın güçlendirilmesinden cilt sağlığına kadar pek çok konuda ciddi fayda sağlarken içerdiği 200’den fazla bileşikle sağlığımıza sağlık katıyor…

Ecz. Mehmet Müderrisoğlu, mutfakların vazgeçilmezi, lezzet, şifa ve sağlık kaynağı sarımsağın bilinenden daha fazla faydası olan bir besin kaynağı ve baharat olduğunu söylüyor. Sarımsağın çok eski zamanlardan bu yana şifa ve sağlık kaynağı olarak kullanıldığını ifade eden Ecz. Müderrisoğlu, “Mısır piramitlerinin bir sırrı da sarımsaktır. Bugün, piramit işçilerinin güçlenmek, hastalıklardan korunmak ve yaralarını iyileştirmek için sarımsak kullandığını biliyoruz” diyerek sarımsakla ilgili bilgilerimizi yeniden şekillendiriyor.

200’den fazla yararlı bileşik içeriyor

Birçok kişinin kokusundan dolayı sarımsağın faydalarından kendini mahrum bıraktığını belirten Ecz. Müderrisoğlu, “Sarımsağın fermente edilmesiyle elde edilen siyah sarımsak normal sarımsak gibi kokmuyor. Fermantasyon sırasında bu sarımsağın besin değeri artarken tadındaki acılık da kaybolmaktadır. Siyah sarımsak, enerji, vitamin, protein ve mineral kaynağı olmanın yanında sağlığımız açısından yararlı 200’den fazla bileşik içeriyor. Siyah sarımsak yüksek oranda antioksidan özelliklere de sahiptir” açıklamasını yapıyor.

Siyah sarımsağın faydaları

✓    Kansere karşı koruyucudur

✓    Kalp sağlığını korur

✓    Beyin hücrelerini serbest radikal hasarına karşı korur

✓    Hafıza bozuklukları semptomlarını azaltır

✓    Bağışıklık sistemini destekler

✓    Karaciğeri korur.

✓    Diyabet semptomlarını iyileştirir

✓    Kronik böbrek rahatsızlıklarında, tedavinin toksik etkisini azaltır.

✓    Sindirim ve dolaşımı arttırır

✓    Tansiyonu düzenlemeye yardım eder

✓    Doğal mide koruyucudur

✓    Hiperlipidemi ve hiperglisemi durumlarını önlemeye yardımcıdır

✓    Yaşlanmayı geciktirir

✓    Antialerjiktir

✓    Saç ve cilt sağlığını korur

✓    Yorgunluğu önler