Kurukahveci Şeref Ünel’in 69 Yıllık Hikayesi

Kurukahveci Şeref Ünel’in üçüncü kuşak temsilcilerinden Şive Ünel ile markanın hikâyesi, kahvenin kendine has özellikleri ve 69 yıllık bir markanın yönetiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi çeşitli konu başlıkları hakkında konuştuk.

Şive Ünel
Şive Ünel

– Şive Hanım öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Kurukahveci Şeref Ünel işletmesinin üçüncü kuşak iki temsilcisinin küçüğü, Şeref Ünel’in torunuyum. Balıkesir Üniversitesi Süt ve Ürünleri Teknolojisi bölümü mezunuyum. Yaratıcı Drama Eğitimi aldım. Kendimi bildim bileli kahve ile iç içeyim desem abartmış olmam. 🙂

Kurukahveci Şeref Ünel”Kurukahveci Şeref Ünel” markasının hikayesini öğrenebilir miyiz?

1951 yılında Manisa’nın Turgutlu ilçesinde Şeref Ünel tarafından ”Şeref Ünel Kurukahve Tahmis” olarak ve Turgutlu’nun ilk kurukahvecisi olarak Şeref Ünel tarafından kurulmuştur. Kurukahveci Şeref Ünel, özenle seçilmiş kahve çekirdeklerinin bakır kazanda kavrulup taş değirmende öğütülmesi ile kahve imalatına başlamıştır.

Firmamız ilerleyen zamanlarda Şeref Ünel ve oğlu Emin Ünel ortaklığı ile devam etmiştir. 1987 yılında işi devralan Emin Ünel ve Sema Ünel döneminde markalaşma sürecimiz başlamıştır. 1951 yılından bugüne kadar olan süreçte üçüncü kuşakların da katılımıyla kahve imalatına Türk kahvesi, aromatik kahve, granül kahve, soğuk ve sıcak toz içecekler ürünleri ile devam etmiştir.

69 yıldır kalitesinden ödün vermeden özenle seçilmiş Türk Kahvesi çekirdeklerini bakır kazanda kavurup, taş değirmende öğüterek hizmet vermeye devam etmektedir.

– Sizin aile şirketindeki hikayeniz nasıl başladı?

Ben direkt kahvenin içine doğdum aslında. Babamın eve gelişini üzerine sinen kahve kokusundan anlayan, çocukluğu kahve çekirdekleri, kahve makinaları ve kahve çuvalları arasında geçen bir çocuğun başka seçeneği sanırım yoktu.

– Üçüncü kuşak ile birlikte şirkette ne gibi değişimler yaşandı?

Biz teknoloji dönemine denk gelen bir nesiliz, bunu değerlendirdik. Çeşitli online alışveriş  sitelerinde ve kendi internet sitemizde yurt içi ve yurt dışı satışlarımız mevcut. Ayrıca şimdi yine ŞEREF ÜNEL’e bağlı olarak ikinci bir marka oluşumu içerisindeyiz. O markamızda daha çok hediyelik ürünler, el emeklerinin yer aldığı ürünlerimizi müşterilerimiz ile buluşturmayı planlıyoruz.

– Kurukahveci Şeref Ünel’i diğer kahvelerden ayıran kendine has özellikleri nelerdir?

69 yıldır özenle seçilmiş kahve çekirdeklerinin bakır kazanda kavurup taş değirmende öğütülmesi. Brezilya’nın 2.500 m. – 3000 m. yükseklikteki dağlık bölgesinde yetişen kahve çekirdeklerini, bir yıl öncesinden ayırtarak ithalatçı firmamızdan temin ediyoruz.

Kurukahveci Şeref Ünel kahvelerini diğer kahvelerden ayıran özelliği çiğ çekirdek kalitesi. Bizim kahvelerimizde kullanılan çiğ çekirdeklerimiz çekirdeğin kendi doğal aroması, yağı coğrafi yapısına uygun yetişir. Herhangi bir katkı ile ekleme yapmayız.

Ayrıca çiğ çekirdek kahvelerimizin kendine özgü meyve kokusu mevcuttur. Çiğ çekirdek tanelerimiz çürüksüz, deliksiz yani güvey yememiştir. Kahvenin özelliklerinin tümüne sahip olan bir firmayız, bireysel olarak tüketmediğimiz hiçbir ürünü üretmiyoruz ve piyasaya sunmuyoruz.

– 69 yıl çok uzun bir süre. Bu kadar uzun yıllardır ayakta kalmış bir markayı yönetirken ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz ve eğer yaşıyorsanız üstesinden nasıl geliyorsunuz?

Zorluklar elbette oluyor. Özellikle iş hayatına başladığım ilk yıllarda ”Genç, tecrübesiz bir kadın ne yapabilir ki?” diye görülüyordum muhtemelen. Zaman içerisinde taşlar yerine oturmaya başladı. Hizmet sektörü ayrıca zor bir sektördür. Müşteri memnuniyeti için önceliğimiz kaliteden ödün vermemek oluyor.

Aile firmasında ailevi ilişkileriniz ile iş ilişkilerinizi ayırabiliyorsanız zorlukların üstesinden gelmek kolaylaşıyor. Bir de, zorluktan öte 69 yılın sorumluluğu diyorum ben buna. Bir işe başlarken kaplumbağa misali daha fazla düşünüp daha dikkatli adımlar atarak ilerliyorum.

– Kadın girişimciliği önemsediğiniz konuların başında geliyor. Şirkette kadın girişimciliği ve kadın istihdamına yönelik neler yapıyorsunuz?

Evet, kadın girişimciliğini önemsiyoruz. Firma sahibimiz kayınpederinden işi devralan gelin Sema Ünel, Tobb Tutso Turgutlu Kadın Girişimciler İcra Komite Başkanlığı görevini yürütüyor. Ben ve ablam Sinem Cebe Tobb Tutso Turgutlu Kadın Girişimciler üyelerindeniz.

Birçok sektörde kadının olduğunu görmek ve bilmek son derece keyifli. İş yerimizde de, işin arka kısmında kadın ağırlıklı bir fimayız. Yeni oluşturmaya başladığımız markamızda ise yine ağırlıklı olarak kadınlar ile çalışıyoruz.

 


 

5 Adımda Lezzetli Türk Kahvesi!