Kuzguncuk’ta ‘doğal’ Tatlar Peşinde…

Bir mekan düşünün; çiftlikten gelmiş doğal yumurtalar, birbirinden leziz el yapımı reçeller, bahçeden toplanmış tazecik sebzelerle hazırlanmış iştah açıcı soslar, yeşillikler, erişteler, doğal üretim bakliyatlar… Dileyen orada tadına bakıyor lezzetlerin, kimi paketli, hazır ürünlerden alıp evinde deniyor. Hepsi ‘doğal’, hepsi leziz. Nereden mi bahsediyorum? Pulat Çiftliği’nden…

   

 

 

 

 

 

 

 

Kuzguncuk’u sevmeyeniniz yoktur. Kendine özgü dokusunu korumuş, çok özel bir semt… Pek çok mekanı gezmiş, yemiş içmiş ve sevmiş biri olarak semtte açılan ve varlığını sürdürebilen her yeni mekanın da takipçisiyim. Ama bu alanda pozitif ayrımcılık yaptığımı da itiraf ediyorum. Kadın işletmecilerin mekanına öncelik veriyorum her zaman. Pulat Çiftliği’ni de bu doğrultuda keşfettim ve sizlerle paylaşmak istedim.

Pulat Çiftliği aslen Silivri’de bulunuyor. Yaklaşık 4o dönümlük bir arazide gerçek anlamda bir çiftlik söz konusu. Çiftliği mekanın işletmecisi Zeynep Pulat Arpacıoğulları’nın babası Yüksel Pulat, 1986 yılında ailesini, sevdiklerini  doğal ve katkısız ürünlerle, sağlıkla besleyebilmek için kurmuş. Zeynep Hanım da bugün aynı felsefeyle devam ettiriyor. “Tabağımızda ne varsa, tabağınızda aynısı olsun” diyerek, ev usulü butik üretim olan mahsullerini sağlıklı yaşama, doğallığa önem veren yeni aile bireyleriyle yani konuklarıyla paylaşmaktan mutluluk duyuyor.

Zeynep Hanım “Pulat Çiftliği olarak birbirinden güzel lezzetlere mevsiminde topladığımız ürünlerle ev sahipliği yapıyoruz. Çünkü doğanın bize verdiği kadarını tüm doğallığıyla paylaşıyoruz” derken çok sahici, çok samimi açıkçası. Çiftlikte 450 adet tavuk var. Kümesleri alttan ısıtmalı olarak özel dizayn edilmiş, hayvanların sağlığı, konforu ve verimliliğinin üst seviyede olabilmesi planlanmış. GDO’lu yem kullanılmıyor, doğal yemle ve çiftlikteki mahsüllerden artanlarla besleniyorlar. ‘Peki neden bunca emek?’ demeden duramıyorum. Cevap çok net: “Amacımız, çiftliğimizde gezen tavuklarımızla, mevsiminde yetişen sebze ve meyvelerimizle erişebildiğimiz herkese çocukluğumuzdaki, tadını ve kokusunu unutmadığımız lezzetleri sizlere; yani ailemize sunmak. Kuzguncuk’taki Dükkan & Café’mizde ise bu ürünlerle hazırlanan doğal lezzetlerimizi tabaklarınıza getiriyoruz.”

Her Katı Farklı

Üç katlı, tarihi bir yapıda konumlanan mekanın her katı farklı, her katı incelikle düzenlenmiş. Kadın eli değdiği her halinden belli! Giriş kat daha çok café konuklarınca tercih ediliyor. Kuzguncuk’un meşhur ara caddesine bakan tarafa, dışarı masalar da koymuşlar. Gelip geçeni izlemek bile keyifli… Ara kat daha çok uzun kahvaltı ve yemek yanlılarını sevindiren cinsten. Öğle saatlerinde gittiğim mekanda, ara kata hala kahvaltı edenlerin varlığı da düşüncemi doğruluyor sanki?..

Ama benim favorim üçüncü kat oldu gayet net. Çok minimal, çok zarif, toplantılar için özel tasarlanmış balkonlu bir bölümü de bulunan bu kat çok ama çok keyifli. Romeo & Juliette Balkonu da cabası!

 

 

 

 

 

 

 

Lezzetler

Pulat Çiftliği’nin farklı zevklere hitap eden sağlıklı mönüsünün ardında özel bir isim var. Son dönemlerin gözde şeflerinden Burak Zafer Sırmaçekici. Mönüyü ve özel ürünleri baştan sona yenileyen başarılı şef gerçekten leziz bir iş çıkarmış. Siyezli Salata, Pulat Çiftliği tavuklarından yapılan Tavuk Köfte ve yine içeriğinde çiftlik sebzeleri bulunan Izgara Sebzeli Pizza bizim favorilerimiz… Ama fikirlerini sorduklarımız, mönünün içinden Kıymalı Humus ve Güveçte Tavuk gibi seçenekleri de şiddetle önerdiler.

Dileyenler mekana sağlıklı bir tatlı ve leziz bir kahve için de uğrayabilirler. Karpuzlu limonata özellikle miniklerin favorilerinden. Kahvaltı düşkünlerini de unutmamış mekan. Haftasonu tüm gün kahvaltı servisi var, üstelik canlı müzik eşliğinde…

Unutmadan; cafe’deki artıklar çöpe atılmayıp, çiftlikteki hayvanlara yem oluyor. Dileyenler www.pulatciftligi.com web sitesinden, Kuzguncuk’taki Dükkan & Cafe’den ve telefon üzerinden sipariş verebilirler.