MAKARNASIZ OLMAZ!

Bugün canınız hiç de öyle çeşit çeşit yemekler yapmak istemedi. Hatta pizza mı söylesek durumuna yakınsınız. İmdadınıza kim mi yetişiyor? Tabii ki makarna! Hemen hemen tüm mutfakların vazgeçilmezlerinden olan makarna; kolay hazırlanışı, lezzetli içeriği ve besin değerleriyle 7’den 77’ye herkese hitap ediyor. Uzmanlar kalori kısmını abartmadan herkesin makarna yiyebileceği fikrinde birleşiyor…

Dünyanın hemen hemen her mutfağında baş köşede yer alan makarna en çok tercih edilen yemekler arasında. Hazırlanma kolaylığı ve yeme keyfi bir yana besin değerleriyle de vazgeçilmezlerden olan makarna “Lezzetli olan her şey sağlığa zararlıdır” düşüncesini doğrulayan besinlerden biri de değil üstelik. Kalori ve yağ oranlarına dikkat ettiğiniz takdirde sağlıklı beslenme veya kilo verme sürecinizin vazgeçilmez bir parçası olabilen makarna küçük porsiyonlar dahilinde diyetlerde dahi tüketilebiliyor. Tabii ki bazı konulara dikkat ederek:

Porsiyonları küçültün

Sağlıklı bir makarna keyfi için makarnanın 100 gramının 369 kalori ve 12,5 gram protein içerdiğini unutmayın, porsiyonlarınızı ufak tutun.

Yağsız proteinlere öncelik verin

Proteinle beslenmek vazgeçilmezlerinizdense makarnanızı nefis bir ana öğüne dönüştürmek için yağsız proteinler ekleyebilirsiniz.

Yanında sebze tüketin

Günlük kalori dağılımınıza göre porsiyonunuzu belirlemenin ardından, makarnanız kaynayan suya zevkinize göre sarımsak, defne yaprağı, fesleğen, çeşitli baharatlar, tarhun, dereotu, kişniş otu veya soğan koyabilir ya da sonrasında makarnanızı kurutulmuş domates, soğan, biber, ıspanak, kabak, patlıcan, mantar gibi sebzelerle donatarak daha renkli, daha besleyici hale getirebilirsiniz.

Makarna sosunu abartmayın

Makarna sosunuzu seçerken kalori ve yağ miktarına bakmayı ihmal etmeyin. Ve tabii tembelliğin de bir sınırı olmalı; sosunuzu hazır kullanmaktansa kendiniz yapmayı tercih edin.