Makarna Şişmanlatır Mı?

 

Herkes sever makarnayı. Kimi bol yoğurtlu sever, üzerine tereyağı sosu döker. Kimi yağsız beyaz peynirle tüketir. Kimisi bol kremalı, mantarlı tercih eder. Ama ille sever! Besleyici özelliği şüphesiz olan bu pratik lezzet kilo aldırır mı? Cevabım hayır. Makarna doğru pişirilme tekniğiyle, doğru sosla ve doğru porsiyonla yenirse şişmanlatmaz!

Tadı her damağa uygun, yapımı ise hiç mutfağa girmemiş biri için bile oldukça kolay olan makarna sadece İtalyanların değil, tüm dünya mutfaklarının vazgeçilmezi. Benim şahsen ‘acil durum yemeği’ şeklinde tanımladığım makarna, güzel bir sos yardımıyla başlı başına bir ana yemek olur çıkar. Herkes çok sever sevmesine de, kilo aldıracağı endişesinden de kendini kurtaramaz.

Doktorlar ve diyet uzmanları sağlıklı bir beslenme düzeninde her gün 6 farklı besin grubuna ait yiyeceklerin tüketilmesini öneriyorlar. Bu besin grupları neler mi? Et grubu, süt grubu, sebze grubu, ekmek ve ekmek yerine geçen besinler grubu, meyve ve yağ grubu. Ekmek ve yerine geçen besinler karbonhidrat ihtiyacımızı karşılayan besinlerdir. Ekmek, makarna, bulgur ve kurubaklagiller en önemli karbonhidrat kaynaklarıdır ve sağlıklı bir yetişkinin günlük enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 50’si bu besinlerden gelir. Makarna çok zengin bir karbonhidrat kaynağı olmakla birlikte protein yönünden de zengindir. Çocuklar için büyüme ve gelişmeyi desteklemesi de cabasıdır. A ve B vitaminlerince zengin olmasının yanı sıra kolestrolü düşürür, kalp ve damar sağlığını korur. Üstelik doğal bir antidepresandır!

Dikkat!

Bayanlar baylar, pişmiş makarnanın 100 gramı sadece 150 kaloridir. Makarnanın kalorisini artıran ve onu şişmanlatıcı bir besin haline dönüştüren ise tercih edilen soslardır. Ve makarna yanında seçeceğiniz sos tamamen sizin tercihinizdir.

Bu bilgilerin ışığında makarnanın kilo aldırmadığını söyleyebiliriz. Üstelik günümüzde İtalyanların ‘integral’ dedikleri tam buğday unundan yapılmış makarnalar var ki, vazgeçilmez olmaya aday. Bu kadar lafın üstüne bir tarif gerekir mi, gerekir. İşte diyet düşkünlerine özel hafif bir makarna seçeneği:

Ispanaklı Diyet Makarna (2 kişilik)

Malzemeler:

250 gr. ıspanak
1 küçük kuru soğan
2-3 diş sarımsak
½ yemek kaşık zeytinyağı
Çeyrek paket (125 gram) makarna
Tuz

Karabiber

Muskat

Makarnanızı istediğiniz çeşitte ve türde seçip bol suda haşlamaya bırakın. Diğer yanda soğan ve sarımsağı zeytinyağı ile 5-6 dakika  soteleyin. Ispanakları ekleyin. Tuzunu, karabiberini ve tüm lezzet dengesini değiştirecek muskat rendesini (isteğe bağlı, bir miktar) ekleyin.

Sosu pişmeye bırakın. Makarnaları ‘al dante’ tabir edilen kıvamda yani çok fazla pişirmeden süzün. Ispanaklı sosunuzu makarnayla harmanlayın.

Afiyetle…