Ekolojik Kahvaltı Zamanı!

 

 

‘Ekolojik Kahvaltı’ fikrine sıcak bakıyor musunuz? Öyleyse bu haberimiz tam da size göre… Radisson Blu’nun, sağlıklı bir yaşam için kahvaltının önemini dikkate alarak başlattığı Super Breakfast,  sofistike modern gezginlerin gerçek ihtiyaç ve taleplerini sürekli olarak analiz eden ve bunu karşılamak üzere yenilikçi bir yaklaşımla geliştirilmiş, farklı duyulara hitap eden, duyarlı bir kahvaltı seçeneği olarak öne çıkıyor.

Mekanın ekolojik kahvaltı büfesi, mevsime özel meyve ve sebzelerle zenginleştiriliyor. Yerel lezzetlerle oluşturulan içerik, ziyaretçilerin bulundukları şehrin havasını daha iyi deneyimlemelerine katkıda bulunuyor. Ayrıca, ürünlerin uzak noktalardan taşınmaması daha az karbon ayak izi yaratılmasını sağlıyor. Bu amaçla yerli peynir ve zeytin çeşitleri, sahlep ve boza gibi özel ürünler sunuluyor.  Ayrıca, her Radisson Blu’da standart olarak özel kahve ve çay sunumları, taze portakal suyu, sıcak somon füme ve mevsim domatesleri ile hazırlanan Morning Mary gibi ürünler de Super Breakfast bünyesinde yer alıyor.

Hem lezzetli hem çevre dostu kahvaltı

Sayısız ürünün yer aldığı açık büfe konseptinden sıyrılarak kalitenin ön plana çıkarıldığı ve lezzetten ödün vermeden daha az su tüketimi sağlamayı amaçlayan Super Breakfast, aynı zamanda doğal kaynakların korunmasına da katkıda bulunuyor. Üretim ve sunum aşamasında en çok su tüketimine sebep olan yumurta ve sütlü ürünlerin ziyanını önleyerek otellerin su ve karbon ayak izini yüzde 20 oranında azaltan kahvaltı, nicelik yerine niteliğe odaklanan büfesiyle yüzde 27 daha az su tüketimi yaratılmasını sağlıyor.

Sağlıklı bir beslenme düzeninde çok önemli yere sahip olan kahvaltı güne başlarken metabolizmanın  uyanması ve çalışmaya başlaması için gerekli bir öğün. Kahvaltı acele ile ayak üstü değil, dengeli bir şekilde yapılması gün boyu vücut enerjisinin, zihinsel performansın ve kilo kontrolünün sağlanmasına da yardımcı oluyor. Dengeli bir kahvaltıda protein kaynakları olan peynir, yumurta, süt, yoğurt çeşitlerinden bir veya birkaçını tüketmek oldukça önemli. Bunun yanında tahıllı ekmek çeşitlerine veya kahvaltılık tahıllara mutlaka yer verilmesi gerekiyor. Mevsim meyve ve sebzelerinden, ceviz, zeytin, zeytinyağı gibi sağlıklı yağ kaynaklarından kahvaltıda yeterli miktarda tüketilmesi de önemli.