Kitchenette’ten Yeni Bahar Menüsü

 

Kitchenette’e deyim yerindeyse bahar gelmiş!  Mekanın yenilenen menüsü, bahar aylarında da konuklarını şaşırtmaya devam ediyor.

Türkiye’nin yaratıcı şeflerinden Hazer Amani’nin hazırladığı inovatif ve taze lezzetler ile yenilenen   Kitchenette’in menüsünde bulunan sağlıklı taze salata çeşitleri, bahar aylarında hem dengeli beslenmek hem de hafif ve lezzetli tatlar isteyen  misafirlerini bekliyor.

“Birlikte Daha Lezzetli” sloganı ile menüsünü yenileyen Kitchenette’in mevsimsel lezzetler ile hazırladığı Salata çeşitleri arasında “Armutlu ve  Keçi Peynirli Salata” ve “Izgarada Somon Salatası” göze çarpıyor.

 

Bahar aylarına göre mevsimsel içerikler ile hazırlanan “Armutlu ve Keçi Peynirli Salata” içerisinde keçi peyniri, armut, chia tohumu, poşe pancar ve karışık yeşillikler ile bulunurken ‘Izgarada Somon Salatası’ da sağlıklı  lezzeti ile konukların beğenisine sunuluyor.

 

Kitchenette’in “Birlikte daha güzel” mottosu ile hazırlanan diğer paylaşımlık salataları arasında, “Tahıl Ambarı Salatası”, Kinoalı Beyaz”, “Ilık Ton Balığı Salatası” ve “Karidesli Kinoa Salatası” gibi sağlıklı ve özgün lezzetleri bulunuyor.